Servis
Objednať sa na servis
Jazda
Testovacia jazda
Akcie
Aktuálne akcie

Novinky FORD ~ Vynálezy od Ford zamestnancov

14.10.2016 Novinky FORD

?„Rezervné koleso“, na ktorom môžete ísť do práce – jeden z rekordného množstva očakávaných vynálezov od zamestnancov spoločnosti Ford

  • Zamestnanci spoločnosti Ford sú hnacou silou inovácií v každom ohľade a prinášajú ich v rekordnom tempe. Počet vynálezov od jednotlivých zamestnancov automobilky Ford dosiahol rekordnú úroveň a očakáva sa, že počet všetkých vynálezov v roku 2016 dosiahne ročný rekord.
  • Ku koncu augusta tohto roku podalo zlepšovací návrh už viac ako 4 500 zamestnancov spoločnosti Ford, pričom u takmer 1 700 z nich ide o prvý vynález. Od začiatku roka 2015 podalo zlepšovací návrh viac ako 3 500 vynálezcov nováčikov.
  • K najnovším vynálezom spoločnosti Ford patrí napríklad „rezervné koleso“, ktoré dokáže presúvať ľudí aj predmety na krátke vzdialenosti tam, kde sa nedostanú automobily, prototyp vozidla, ktoré zbiera kondenzát z klimatizácií vozidiel, prefiltruje ho a vháňa do kabíny vozidla, alebo diaľkovo ovládaný systém SYNC zameraný na cestujúcich vo vozidlách so službou zdieľania, ktorý im umožňuje ovládať obrazovku informačno-zábavného systému.

Bratislava 14. októbra 2016 – Záverečná fáza dochádzania do mesta za prácou môže byť komplikovaná. Práve ste vystúpili z vlaku, alebo ste vošli do mesta a zaparkovali, no do cieľa svojej cesty aj tak ešte musíte ísť peši alebo na bicykli.

Preto keď spoločnosť Ford vyhlásila súťaž o inovačné zariadenie, ktoré by pomohlo ľuďom prekonávať prekážky, s ktorými sa stretávajú pri presúvaní po meste, pokrokovo zmýšľajúci Kilian Vas, systémový inžinier spoločnosti Ford v nemeckom Kolíne nad Rýnom, prišiel s nápadom štvorkolesového elektrického asistenta pre chodcov s názvom Carr-E. Používatelia si môžu uložiť Carr-E do vozidla a v prípade potreby ho vytiahnuť a používať na miestach, kde nie je povolené alebo praktické používanie automobilov.

Vasov vynález je len jedným z mnohých, ktoré predložili zamestnanci spoločnosti Ford v ostatných rokoch a ktorých počet neustále stúpa. Nárast v oblasti inovačnej činnosti sa meria podľa počtu podaných zlepšovacích návrhov a očakáva sa, že v roku 2016 automobilka dosiahne v tomto smere rekord a prekoná minuloročný rekord, ktorý predstavoval vyše 6 000 podaných návrhov.

Počet vynálezov však nie je jediným číslom, ktoré v spoločnosti Ford rastie. Od začiatku roku 2015 predložilo zlepšovací návrh viac ako 3 500 vynálezcov nováčikov, čím automobilka zaznamenala rekordný počet jednotlivcov, ktorí prišli do zlepšovacím návrhom.

„Výrazný nárast v počte vynálezcov z dielne nových autorov je výsledkom nášho úsilia podporovať inovácie vo všetkých oblastiach našej činnosti,“ uviedol Raj Nair, technický riaditeľ a výkonný viceprezident spoločnosti Ford pre vývoj produktov. „Zároveň sme rozbehli celosvetové súťaže v inováciách, prostredníctvom ktorých hľadáme nové nápady v rámci celej firmy a následne – spolu so stimulmi od zamestnancov – skúmame, ako tieto nápady ďalej rozvinúť.“

K ďalším vynálezom od spoločnosti Ford patrí napríklad prototyp automobilu, ktorý zbiera kondenzát z klimatizácie vozidiel, prefiltruje ho a vháňa do kabíny vozidla, alebo diaľkovo ovládaný systém SYNC zameraný na cestujúcich vo vozidlách so službou zdieľania, pomocou ktorého by mohli ovládať obrazovku informačno-zábavného systému.


Carr-E

Štvorkolesového elektrického asistenta Carr-E odlišuje od ostatných elektrických zariadení osobnej prepravy jeho viacúčelová funkčnosť. Okrem toho, že dokáže premiestňovať ľudí, je možné Carr-E použiť aj na prepravu ťažkých predmetov. Používateľ jednoducho položí predmet na zariadenie, a potom už len sleduje elektronický vysielač, ktorý má pri sebe.

Zariadenie má kompaktný okrúhly tvar a Kilian Vas dostal inšpiráciu na jeho vytvorenie, keď ho upútal prázdny priestor vo vnútri rezervného kolesa jeho vozidla.

„Inovácie sú pre mňa veľmi dôležité,“ uviedol Vas, ktorý pri tvorbe svojho vynálezu Carr-E spolupracoval s kolegami Danielom Harim a Uwem Wagnerom, ako aj s dizajnérmi zo spoločnosti Ford of Europe a špecialistami na prototypy z nemeckej výskumnej univerzity RWTH Aachen. „Inšpirovalo ma rozšírenie automobilky Ford na spoločnosť vyrábajúcu automobily a zároveň pôsobiacu v oblasti mobility, ako aj oddanosť nášho zakladateľa Henryho Forda transformácii dopravy.“

Vas vymýšľa zlepšovacie návrhy už od chvíle, keď pre tromi rokmi prišiel do spoločnosti Ford s bakalárskym titulom z automobilového inžinierstva a magisterským titulom zo strojárstva, ktoré získal na Dortmundskej univerzite aplikovaných vied a umení. Jeho prvým vynálezom na pôde automobilky bola opierka hlavy, ktorá sa skladá, aby uvoľnila priestor pre detskú sedačku, a má aj skladacie krídelká na zdriemnutie. Jeho vynález bol patentovaný.

A pokiaľ ide o Carr-E, Vas ho považuje len za jedno z mnohých riešení vyspelého dopravného ekosystému, ktorý sa dnes vyvíja v centrách veľkých miest po celom svete.


Voda za jazdy

Keď si Doug Martin prečítal, že v peruánskej metropole Lima existuje pútač, ktorý premieňa vlhkosť z ovzdušia na pitnú vodu pre miestne obyvateľstvo, skrsol v ňom revolučný nápad: čo keby boli zdrojom vody autá?

Vyšiel z predpokladu, že kondenzát z klimatizačných zariadení automobilov, ktorý zvyčajne len kvapká na dlažbu, by sa mohol použiť v podstate rovnakým spôsobom. Martin priviedol svoj nápad k životu spolu s kolegom Johnom Rollingerom a vytvorili prototyp systému, ktorý zhromažďuje, filtruje a prečerpáva kondenzát priamo do zásobníka umiestneného vo vnútri vozidla.

Podstatou nápadu Douga Martina urobiť z automobilov zdroj vody je skutočnosť, že pitná voda je vzácny zdroj.

„Všetka tá voda, ktorá tečie do odpadu, by sa mala opätovne využívať a slúžiť ďalšiemu účelu,“ hovorí Martin. „Skutočnou víziou je, že táto myšlienka by mohla v konečnom dôsledku pomôcť ľuďom v odľahlých oblastiach, ktorí nemajú ľahký prístup k vode, ako napríklad v pustom austrálskom vnútrozemí. Snažím sa, aby boli moje dcéry dvojičky na mňa hrdé, a aby som pre ne urobil tento svet lepším.“

Pri testovaní svojho nápadu Martin objavil, že automobil dokáže vyrobiť takmer dva litre vody za hodinu, čo sú takmer štyri malé fľaše. Prirodzene, že to znamená menej zastávok na ceste autom, počas ktorých si musíte dopĺňať vodu, znamená to tiež príjemné pohodlie, a v konečnom dôsledku to znamená menej plastových fliaš na skládkach odpadu. Tu sa však prínos jeho vynálezu nekončí: mohol by totiž potenciálne pomôcť aj pri riešení celosvetovej krízy v oblasti vody, ktorou je podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) postihnutý každý desiaty človek, v dôsledku čoho sú stámilióny ľudí na svete bez čistej pitnej vody.

Doug Martin pracuje v spoločnosti Ford ako inžinier v oblasti riadenia pohonných sústav a vynálezy nie sú preňho žiadnou neznámou: je držiteľom približne 70 patentov týkajúcich sa automobilov. Po absolvovaní bakalárskeho a magisterského štúdia elektrotechniky na Michiganskej univerzite v meste Ann Arbor prišiel pracovať do automobilky Ford. Dnes tu pracuje už 22 rokov.

Tento šikovný vynálezca sníva o dni, keď si ľudia povedia: „Nemôžem uveriť, že sme všetkou tou vodu kedysi plytvali“.


Telefón ako auto

Ako môžeme dať väčšie možnosti cestujúcemu, ktorý využíva službu zdieľania jazdy a zvyčajne nemá veľkú kontrolu nad priebehom cesty? Pre Olega Gusikhina, Omara Makkea a Jeffa Yeunga zo spoločnosti Ford nie je riešenie tejto výzvy až také ťažké, keďže majú skúsenosti so systémom Ford SYNC.

„Prehodnotili sme mobilnú konektivitu z pohľadu cestujúceho a pochopili sme, že pomocou smartfónov môžeme dať cestujúcim do rúk kontrolu prostredníctvom systému SYNC bez toho, aby museli byť priamo spárovaní cez rozhranie Bluetooth,“ hovorí Gusikhin.

V konečnom dôsledku toto uvažovanie viedlo k novému vynálezu – vznikol nový softvér SYNC Remote Control. Za pomoci Perryho MacNeilla a Jacka Van Hoeckea zo spoločnosti Ford sa nápad rozvinul a v priebehu niekoľkých mesiacov sa zrodilo diaľkové ovládanie, ktoré umožňuje cestujúcim ovládať funkcie systému SYNC, ako je rádio či nastavenie klimatizácie.

Keď cestujúci nastúpi do vozidla, ktoré poskytuje službu zdieľania, napojí sa na mobilné zariadenie, ktoré automaticky otvorí rozhranie aplikácie, ktoré mu umožní ovládať rádio a klimatizáciu. K možnostiam ovládania možno pridať v podstate akúkoľvek ovládateľnú funkciu, napríklad sedadlo spolujazdca atď. Systém využíva open-source softvér na pripojenie telefónu cestujúceho k systému SYNC prostredníctvom telefónu vodiča – bez potreby ďalšieho párovania. Softvér obsahuje aj funkciu prekladu pre prípady, keď vodič a cestujúci nehovoria rovnakým jazykom. Cestujúci jednoducho napíše do telefónu, čo chce povedať, a systém SYNC sprostredkuje túto informáciu vodičovi v jeho jazyku.

Uvedené funkcie nielenže spríjemňujú jazdu, ale majú obrovský potenciál pre služby zdieľania automobilov a jázd – najmä pre vozidlá s plne autonómnym riadením, kde nie je žiadny vodič.

S Gusikhinom, Makkeom, Yeungom a ich podporným tímom sa nemusíte dlho rozprávať, aby ste pochopili, že sa rovnako ako každý tešia na budúcnosť, v ktorej sa smartfón stane hlavným nástrojom nielen na objednávanie, ale aj na riadenie vašej jazdy. V skutočnosti sa váš smartfón stane vaším autom, pretože vám pomôže osobne si prispôsobiť jazdu a ovládať ju spôsobom, ktorý dôverne poznáte.O spoločnosti Ford Motor Company

Ford Motor Company je globálnym lídrom v odvetví automobilového priemyslu a mobility so základňou v meste Dearborn v americkom štáte Michigan. Spoločnosť má približne 203 000 zamestnancov a 67 výrobných závodov po celom svete a k jej hlavným oblastiam podnikania patrí projektovanie, výroba, marketing a servis komplexného radu osobných automobilov, nákladných vozidiel a SUV značky Ford, ako aj luxusných vozidiel značky Lincoln. V záujme rozširovania svojho obchodného modelu spoločnosť aktívne sleduje aj nové príležitosti s investíciami do oblasti elektrifikácie, autonómnych vozidiel a mobility. Ford poskytuje aj finančné služby prostredníctvom spoločnosti Ford Motor Credit Company. Viac informácií o spoločnosti Ford a jej produktoch na celom svete nájdete na internetovej stránke www.corporate.ford.com.

Spoločnosť Ford of Europe sa zaoberá výrobou, predajom a servisom vozidiel značky Ford na 50 jednotlivých trhoch a má približne 53 000 zamestnancov vo svojich podnikoch s plnou majetkovou účasťou. Celkovo pre spoločnosť pracuje približne 68 000 ľudí, ak sa zarátajú aj podniky s účasťou iných spoločností a nekonsolidované podniky. Okrem spoločnosti Ford Motor Credit Company prevádzkuje spoločnosť Ford Europe divíziu Ford Customer Service Division a 24 výrobných závodov (16 podnikov s plnou majetkovou účasťou alebo konsolidovaných podnikov s účasťou iných spoločností a osem nekonsolidovaných podnikov s účasťou iných spoločností). Do Európy boli prvé automobily značky Ford privezené v roku 1903, teda v tom istom roku, v ktorom bola spoločnosť Ford Motor Company založená. Výroba v Európe sa začala v roku 1911.

Späť

Galéria k článku