Servis
Objednať sa na servis
Jazda
Testovacia jazda
Akcie
Aktuálne akcie

Novinky HYUNDAI ~ Úspech v Power Stage poskytol útechu Hyundai Motorsport v Monte Carlo

24.01.2017 Novinky HYUNDAI

Úspech v Power Stage poskytol útechu Hyundai Motorsport v Monte Carlo

 

  • Hyundai Motorsport dokončil Rallye Monte-Carlo s dvoma ďalšími víťazstvami v rýchlostných skúškach a obidva automobily Hyundai i20 Coupe WRC získali body v Power Stage.
  • Dani Sordo, najúspešnejšie sa umiestniaci jazdec Hyundai Motorsport v Monte Carlo dokončil súťaž na štvrtom mieste, 38 sekúnd od stupienka víťazov
  • Thierry Neuville, jasný líder súťaže do sobotného popoludnia, v záverečnej rýchlostnej skúške podal vynikajúci výkon a získal päť bodov v Power Stage.

Monte-Carlo, Monako

Hyundai Motorsport dokončil prvé podujatie majstrovstiev sveta 2017 FIA World Rally Championship (WRC) v svižnom štýle keď sa Dani Sordo umiestnil na štvrtom mieste a Thierry Neuville dominoval v Power Stage.

Nedeľný itinerár súťaže obsahoval opakovaný prejazd cez dve rýchlostné skúšky, Luceram – Col St. Roch dlhú 5,5 km a La Bollène Vésubie – Piera Cava s dĺžkou 21,36 km, obsahujúcu dramatický prejazd cez legendárny priesmyk Col de Turini. Organizátori musel zrušiť predposlednú rýchlostnú skúšku (SS 16) pre silné sneženie.

Obidve posádky Hyundai Shell Mobis World Rally Team ukázali plný potenciál nového automobilu  Hyundai i20 Coupe WRC keď zvíťazili v dvoch z troch rýchlostných skúšok záverečného dňa. Počas víkendu, ktorý bol náročný pre tím, nový automobil preukázal sľubný potenciál, keď  bodoval celkovo siedmimi víťazstvami v 15 rýchlostných skúškach súťaže.

Poznámky posádok: Sordo/Martí (Hyundai i20 Coupe WRC so štartovným číslom 6)

Španielska posádka Dani Sordo a Marc Martí bola v sobotu dopoludnia v dobrej forme po náročnej súťaži. Vybojovala svoje prvé víťazstvo v rýchlostnej skúške v sezóne 2017 na SS14 (Luceram – Col St. Roch) a bola druhá najrýchlejšia v rýchlostnej skúške SS15 (La Bollène Vésubie – Piera Cava). Iba 2,2 sekundy delilo španielsku posádku pred štartom poslednej rýchlostnej skúšky od najbližšieho konkurenta za ňou (Craig Breen), preto si nemohla dovoliť nijakú chybu. V záverečnej jazde sa umiestnila ako piata – čím vybojovala jeden bod v Power Stage – a upevnila si svoje štvrté miesto v celkovej klasifikácii.

Sordo povedal: „Nebola to pre nás dobrá súťaž, no bolo v nej niekoľko pozitívnych náznakov pre zvyšok sezóny. Úvodné rýchlostné skúšky v nedeľu dopoludnia boli veľmi zábavné. Víťazstvo v rýchlostnej skúške bolo dobré pre podporenie sebavedomia a boli sme schopní znížiť náskok, ktorý mal pred nami Breen. Pri štarte do Power Stage už bol veľmi malý ale podmienky v horách boli hrozné. Neuveriteľné! Jediné čo sme mohli urobiť, bolo minimalizovať časovú stratu a chvalabohu to stačilo na udržanie štvrtého miesta a získania niekoľkých dôležitých bodov do hodnotenia výrobcov. Tím odviedol mnoho dobrej práce na novom automobile a podľa rýchlosti, ktorú dosiahol dnes ráno je definitívne schopný konkurencie. Musíme využiť všetky povzbudzujúce aspekty tohto víkendu a lepšie sa presadiť vo Švédsku.“

Poznámky posádok: Neuville/Gilsoul (Hyundai i20 Coupe WRC so štartovným číslom 5)

Thierry Neuville a jeho spolujazdec Nicolas Gilsoul viedli väčšinu súťaže až kým ich havária v poslednej sobotnej rýchlostnej skúške nepripravila o tvrdo vybojovaný 50-sekundový náskok. Belgická posádka sa vrátila v plnej sile v nedeľu a vyhrala záverečnú rýchlostnú skúšku s náskokom 30 sekúnd. Tým si zvýšila svoje skóre na šesť rýchlostných skúšok a naznačila, aká to mohla byť triumfálna súťaž.

Neuville povedal: „Museli sme sa preniesť cez rozčarovanie zo sobotného popoludnia a vrátiť sa do formy. Nasadili sme vysoké tempo v Power Stage a vybojovali sme pekné body. Keď sme videli husto padajúci sneh, vedeli sme, že to bude náročné ale chvalabohu sme to dokázali. Je to útecha za to, čo sme stratili tento víkend. Chcem sa poďakovať celému tímu za super prácu. S i20 Coupe WRC sa jazdí fantasticky a poskytuje nám veľkú nádej pre sezónu. Môžeme odísť z Monte-Carlo s pozitívnou mysľou a byť hrdí na to, čo sme dosiahli v tvrdej konkurencii.“

Plusy a mínusy

Pre Hyundai Motorsport bola Rallye Monte-Carlo súťažou veľkých plusov a mínusov. Debutová súťaž pre Hyundai i20 Coupe WRC, konštruovaný podľa nových technických predpisov WRC, nepriniesla výsledok, aký tím očakával ale poskytuje silnú základ pre tohtoročnú sezónu.

Šéf tímu Michel Nandan povedal: „Monte-Carlo nikdy nie je nezábavné ale toto bol naozaj dramatický štart sezóny. Nedosiahli sme očakávaný výsledok ale z tohto víkendu si odnášame aj niečo pozitívne. Obidve posádky dnes podali dobrý výkon, keď Dani skončil celkovo ako štvrtý a vybojoval dôležité body do hodnotenia výrobcov a Thierry dominoval v Power Stage. Nie je jednoduché dostať sa späť po neúspechu, preto sú dnešné dve víťazstvá v rýchlostných skúškach dôležité. Hyundai i20 Coupe WRC ukázal, že bude v tejto sezóne vážnym konkurentom. Zaznamenali sme niekoľko pozitívnych trendov v oblasti výkonnosti, ktoré sú odrazom úsilia celého tímu, neúnavne pracujúceho na tomto projekte. Je potešením vidieť takú globálnu podporu WRC. S troma rozličnými továrenskými tímami v top-four v Monte Carlo v roku 2017 to bude napínavá sezóna.“

Ďalšia súťaž

Ďalšia súťaž majstrovstiev sveta 2017 bude v ešte zimnejších podmienkach keď sa tímy postavia na štart rýchlostných skúšok vo Švédsku. Druhé z 13 tohtoročných podujatí WRC sa uskutoční v dňoch 9.-12. februára.

 

Celkové poradie – Rallye Monte-Carlo

 

 1.
S. Ogier
J. Ingrassia
Ford Fiesta WRC
4:00:03.6
 2.
J. M. Latvala
M. Anttila
Toyota Yaris WRC
+2:15.0
 3.
O. Tanak
M. Jarveoja
Ford Fiesta WRC
+2:57.8
 4.
D. Sordo
M. Martí
Hyundai i20 Coupe WRC
+3:35.8
 5.
C. Breen
S. Martin
Citroën DS3 WRC
+3:47.8
 6.
E. Evans
D. Barritt
Ford Fiesta WRC
+6:45.0
 7.
A. Mikkelsen
A. Jaeger
Škoda Fabia R5
+9:32.7
 8.
J. Kopecký
P. Dresler
Škoda Fabia R5
+12:58.1
 9.
S. Lefebvre
G. Moreau
Citroën C3 WRC
+14:43.8
10.
B. Bouffier
D. Giraudet
Ford Fiesta R5
+16:09.4
15
T. Neuville
N. Gilsoul
Hyundai i20 Coupe WRC
+30:52.5


 

2017 FIA World Rally Championship hodnotenie jazdcov

 

 1.
S. Ogier
25
 2.
J.M Latvala
18
 3.
O. Tanak
15
 4.
D. Sordo
13
 5.
C. Breen
10
 6.
E. Evans
10
 7.
A. Mikkelsen
6
 8.
S. Lefebvre
6
 9.
T. Neuville
5
10.
J. Kopecký
4
11.
J. Hänninen
3
12.
B. Bouffier
1

 

 

2017 FIA World Rally Championship hodnotenie výrobcov

1.
M-Sport World Rally Team
40
2.
Toyota Gazoo Racing WRC
24
3.
Hyundai Motorsport
20
4.
Citroën Total Abu Dhabi World Rally Team
10

 

Všetky výsledky podliehajú oficiálnemu potvrdeniu FIA. 

Hyundai Motorsport GmbH

Spoločnosť Hyundai Motorsport GmbH, založená 19. decembra 2012, je zodpovedná za globálne aktivity značky Hyundai v oblasti automobilového športu a primárne za program Majstrovstiev sveta v automobilových súťažiach WRC (World Rally Championship). Sídli v Alzenau neďaleko Frankfurtu nad Mohanom v Nemecku. V roku 2014 absolvovala svoju debutovú sezónu v šampionáte FIA World Rally Championship s tímom špecialistov a úplne novým automobilom Hyundai i20 WRC. Tím vo svojom prvom roku zanechal silný dojem, keď vybojoval miesta na stupienkoch víťazov v Mexiku a Poľsku, ako aj pamätný výsledok 1-2 v Nemecku. Vo svojej druhej sezóne sa tím zapojil do tesného súboja o druhé miesto v hodnotení výrobcov, pričom si na svoje konto pripísal viac umiestnení na stupienkoch víťazov i víťazstiev v rýchlostných skúškach. Pre svoju tretiu sezónu vo WRC Hyundai Motorsport vyvinul úplne nový automobil i20 WRC novej generácie. V roku 2016 tím absolvoval doteraz najúspešnejšiu sezónu s dvoma víťazstvami (Rally Argentina a Rally Italia Sardegna) a celkovo 12 individuálnymi umiestneniami na stupienkoch víťazov. Na základe zmien technických predpisov pre sezónu 2017 Hyundai Motorsport vyvinul nový automobil, Hyundai i20 Coupe WRC, ktorý nasadí vo svojej štvrtej sezóne.

Ďalšie informácie o Hyundai Motorsport sú k dispozícii na: http://motorsport.hyundai.com

 

Hyundai Motor Company

Spoločnosť Hyundai Motor Co., založená v roku 1967, je významným svetovým partnerom v oblasti automobilovej výroby a súvisiacich služieb. Hyundai Motor Group má inovatívnu obchodnú štruktúru umožňujúcu využívanie zdrojov od taveného železa po hotové automobily. Spoločnosť Hyundai Motor má 8 výrobných závodov a 7 dizajnových a technických centier mimo Južnej Kórei a v roku 2015 celosvetovo predala 4,96 milióna vozidiel. S vyše 110.000 zamestnancami na celom svete Hyundai Motor pokračuje v rozširovaní  svojho modelového programu lokalizovanými vyrábanými modelmi a usiluje sa posilniť svoju rolu lídra v oblasti ekologického pohonu spustením výroby celosvetovo prvého sériového automobilu poháňaného palivovým článkom na vodík Hyundai ix35 Fuel Cell a modelom IONIQ, ktorý je prvým modelom na svete s troma rozličnými elektrifikovanými systémami pohonu.

Ďalšie informácie o Hyundai Motor a jej produktoch sú k dispozícii na: http://worldwide.hyundai.com alebo www.hyundaiglobalnews.com

Späť

Galéria k článku