Servis
Objednať sa na servis
Jazda
Testovacia jazda
Akcie
Aktuálne akcie

Novinky HYUNDAI ~ Uber a Hyundai Motor predstavili lietajúci taxík

13.01.2020 Novinky HYUNDAI

Uber a Hyundai Motor oznamujú spoluprácu pri projekte Aerial Ridesharing, na veľtrhu CES predstavili nový model lietajúceho taxíka

hyundai_air_lietajuci_taxik


  • Hyundai je prvý partner spoločnosti Uber Elevate schopný veľkosériovej výroby lietajúcich taxíkov Uber
  • Hyundai a jeho UAM (Urban Air Mobility – letecká mestská mobilita) oživí mestá poskytnutím leteckej mestskej mobility, ktorú zabezpečí prostredníctvom siete Uber Elevate

Spoločnosti Uber a Hyundai Motor Company oznámili novú spoluprácu pri vývoji lietajúcich taxíkov Uber Air Taxi, ktoré v budúcnosti poslúžia na leteckú prepravu. Na veľtrhu spotrebnej elektroniky Consumer Electronics Show (CES) v americkom Las Vegas zároveň odhalili model štúdie lietajúceho stroja v plnej veľkosti.

Hyundai je prvou automobilkou, ktorá sa pripojila k iniciatíve Uber Elevate. Do partnerstva prináša schopnosti veľkosériového výrobcu automobilov a rekordné predaje vo výrobe elektrických vozidiel. Predstavená štúdia lietajúceho stroja vznikla čiastočne pomocou otvoreného konštruktérskeho procesu spoločnosti Uber. Ide o prístup inšpirovaný NASA, ktorý zrýchľuje prvotné inovácie tým, že voľne sprístupní koncepty konštrukcie lietajúcich vozidiel a každá spoločnosť ich môže potom použiť a upraviť si ich pomocou vlastných technológií
na inovatívne modely lietajúcich taxíkov.

hyundai_air_lietajuci_taxik_ukazka1

V rámci tohto partnerstva bude Hyundai vyrábať a rozmiestňovať lietajúce stroje a Uber poskytne služby potrebné pre podporu leteckej prepravy, prepojenie na pozemnú dopravu a zákaznícke rozhranie prostredníctvom siete na spoločné využívanie leteckej prepravy. Obe strany zároveň spolupracujú na konceptoch infraštruktúry pre podporu pristávania a vzletu tohto nového druhu vozidiel.

Naša vízia mestskej leteckej mobility Urban Air Mobility zmení spôsob dopravy v mestách,“ povedal Jaiwon Shin, výkonný viceprezident a riaditeľ divízie Urban Air Mobility (UAM) spoločnosti Hyundai. „Očakávame, že UAM oživí mestské komunity a prinesie ľuďom novú kvalitu života. Sme presvedčení, že Uber Elevate je správny partner pre to, aby sa tento inovatívny produkt dostal čo najskôr a k čo najväčšiemu počtu zákazníkov.“

Hyundai je náš prvý automobilový partner so skúsenosťami s veľkosériovou a globálnou výrobou automobilov. Veríme, že Hyundai má potenciál vyrábať vozidlá Uber Air za ceny, ktoré sú v súčasnom leteckom priemysle nemysliteľné. Sme presvedčení, že dokáže dodávať vysoko kvalitné a spoľahlivé lietajúce stroje vo veľkých objemoch, čo pasažierom zníži cenu za jednu cestu. Spojenie výrobných schopností spoločnosti Hyundai s technologickou platformou spoločnosti Uber predstavuje obrovský skok vpred smerom k tomu, aby sme v najbližších rokoch mohli spustiť príťažlivú leteckú taxi dopravu,“ povedal Eric Allison, riaditeľ Uber Elevate.

hyundai_air_lietajuci_taxik_ukazka2

V rámci prípravy na toto oznámenie spustili spoločnosti Hyundai a Uber Elevate spoluprácu na PAV (Personal Air Vehicle – osobný lietajúci stroj) model S-A1, ktorý pri vývoji elektricky poháňaného vertikálne vzlietajúceho a pristávajúceho stroja (eVTOL) na spoločnú leteckú dopravu využíva inovatívny konštrukčný postup. Iniciatíva Elevate odvodila tento proces od dávnejšieho prístupu NASA. Agentúra NASA uvoľnila pre verejnosť viacero konštrukčných konceptov, čím inšpirovala mnohé spoločnosti pri urýchlení vývoja spoločných vývojových prototypov najmä z hľadiska nových konceptov aerodynamiky a naštartovala viaceré inovačné procesy v oblasti tvaru krídel, hluku, aerodynamiky a overovania pomocou simulácií.

Výsledkom je štúdia modelu Hyundai S-A1 predstaveného na veľtrhu CES, ktorý odráža predchádzajúce štúdie lietajúcich strojov typu eVTOL spoločnosti Uber Elevate:

  • Lietajúci stroj je navrhnutý na cestovnú rýchlosť do 180 míľ/h (290 km/h), letovú výšku 1 000 – 2 000 stôp (300 – 600 m) nad povrchom a na lety do vzdialenosti do 60 míľ (100 km).
  • Lietajúci stroj od spoločnosti Hyundai bude 100 % elektrický, používajúci rozložený elektrický pohon a počas špičky bude na nabitie potrebovať päť až sedem minút.
  • Lietajúci stroj od spoločnosti Hyundai bude používať rozložený elektrický pohon napájajúci viacero rotorov a vrtúľ uložených v ráme po obvode lietadla, čo zvýši bezpečnosť a zníži akékoľvek riziko zlyhania. Použitie viacerých malých rotorov zároveň zníži hluk v porovnaní s veľkými vrtuľníkmi poháňanými spaľovacími motormi, čo je v mestách podstatná vlastnosť.
  • Model je navrhnutý tak, aby vertikálne vzlietal a pristával a počas letu sa zmenil na lietadlo s krídlami.
  • Lietajúci stroj spoločnosti Hyundai bude mať zo začiatku pilota, no časom prejde na autonómnu obsluhu.
  • Kabína je navrhnutá pre štyroch pasažierov, umožňuje jednoduché nastupovanie aj vystupovanie, pričom sa vypustilo prostredné sedadlo, čím vznikol priestor na batožinu.

hyundai_air_lietajuci_taxik_ukazka3

Vstup do epochy bezproblémovej mobility znamená pre značku Hyundai začiatok mestskej mobility budúcnosti, ktorá obsahuje koncept PAV prepojený s novým druhom pozemnej prepravy s označením Purpose Built Vehicle (PBV) – účelové vozidlo. Vízia spoločnosti Hyundai ráta s vytvorením komunít okolo dopravných systémov budúcnosti, ktoré sa zamerajú na nový koncept infraštruktúry s označením Hub. Keď sa viacero vozidiel typu PBV a PAV pripojí a začnú sa nabíjať v Hube, vytvoria nový druh verejného priestoru, kde sa môžu stretávať rôzne skupiny ľudí.


Hyundai Motor Slovakia
Hyundai Motor Czech, s.r.o., organizačná zložka Slovakia (ďalej len „Hyundai Slovensko“), je autorizovaným importérom značky Hyundai na Slovensku. V roku 2018 odovzdal zákazníkom v spolupráci so sieťou autorizovaných predajcov 7.621 osobných automobilov, čo predstavuje nárast o 6% v porovnaní s rokom 2017. Hyundai sa tak stal 3. najpredávanejšou značkou osobných áut na Slovensku s trhovým podielom 7,8%.  
Ďalšie informácie o spoločnosti Hyundai Slovensko, jej produktoch a službách sú k dispozícii na www.hyundai.sk. Sledujte Hyundai Slovensko na Facebooku @HyundaiSlovensko a Instagrame @HyundaiSlovensko.

Hyundai Motor Europe
V roku 2018 spoločnosť Hyundai Motor Europe odovzdala zákazníkom 543.292 automobilov – čo predstavuje nárast predaja o 3,9% oproti roku 2017. Takmer 75 % automobilov Hyundai predaných v regióne bolo navrhnutých, skonštruovaných a testovaných v Európe aby spĺňali požiadavky európskych zákazníkov. Dva európske závody - v Českej republike a Turecku - majú spolu výrobnú kapacitu 600.000 kusov automobilov ročne. Hyundai predáva automobily v 41 európskych štátoch v sieti 3.000 autorizovaných predajcov.
Ďalšie informácie o Hyundai Motor Europe a jej produktoch sú k dispozícii na www.hyundai.com/eu. Sledujte Hyundai Motor Europe na sieti Twitter @HyundaiEurope a Instagram @HyundaiEurope.

Hyundai Motor Co.
Spoločnosť Hyundai Motor Co., založená v roku 1967, je významným svetovým partnerom v oblasti automobilovej výroby a súvisiacich služieb. Hyundai Motor Group má inovatívnu obchodnú štruktúru umožňujúcu využívanie zdrojov od taveného železa po hotové automobily. Spoločnosť Hyundai Motor má po celom svete 8 výrobných závodov a 7 dizajnových a technických centier a v roku 2018 celosvetovo predala vyše 4,5 milióna vozidiel. S viac ako 110.000 zamestnancami na celom svete Hyundai Motor pokračuje v rozširovaní  svojho modelového programu lokalizovanými vyrábanými modelmi a usiluje sa posilniť svoju rolu lídra v oblasti ekologického pohonu spustením výroby celosvetovo prvého sériového automobilu poháňaného palivovým článkom na vodík – Hyundai ix35 Fuel Cell, a modelmi IONIQ, ktoré ako prvé na svete ponúkajú trojaký elektrifikovaný pohon – čisto elektrický, hybridný a plug-in hybridný.
Ďalšie informácie o Hyundai Motor a jej produktoch sú k dispozícii na http://worldwide.hyundai.com alebo www.hyundaiglobalnews.com.

Späť

Galéria k článku