Servis
Objednať sa na servis
Jazda
Testovacia jazda
Akcie
Aktuálne akcie

Novinky FORD ~ Riziká, ktoré jazda v zime prináša

09.01.2019 Novinky FORD

Jazda v zime: Sneh, ľad, dážď, tma, vietor a oslepujúce nízke slnko – niet sa preto čo čudovať, že mnohí vodiči bez ohľadu na svoje šoférske skúsenosti neradi jazdia v zime.

 

Bratislava, 21. december 2018 - Vo Veľkej Británii sa viac než polovica smrteľných nehôd na diaľnici stane v noci počas dažďa, sneženia alebo poľadovice a v prípade smrteľných nehôd v zastavaných oblastiach je to podobné. Hlavným faktorom všetkých nehôd v zime je príliš rýchla jazda na prevládajúce podmienky, čo je najbežnejšie medzi mladšími a menej skúsenými vodičmi.

A vedeli ste, že...?:

  • V správe Európskej komisie sa píše, že v prípade typického mladého vodiča dôjde k nehode s najväčšou pravdepodobnosťou v čase od ôsmej hodiny večer do druhej hodiny ráno v piatok alebo sobotu, keď úlohu zohráva tma.
  • Správa Európskeho observatória pre bezpečnosť na cestách zdôrazňuje, že príčinou nehôd mladých vodičov je neprimerané plánovanie (neprispôsobenie sa podmienkam) spôsobené nedostatkom skúseností.
  • V období od októbra do marca zahynie v Európe počas zrážky s autom viac chodcov než v iných častiach roka.

Dúfajme, že naša najnovšia veselá animácia pripomenie vodičom každého veku niektoré z rizík, ktoré jazda v zime prináša. Nižšie uvádzame najdôležitejšie rady, ktoré by ste si mali zapamätať, než túto zimu vyrazíte na cesty:

  • Viďte a buďte videný: Očistite si okná, predné svetlomety a zadné svetlá, aby ste dobre videli a aby aj ostatní naokolo videli vás, najmä keď budete brzdiť.
  • Spomaľte: Znížte rýchlosť a ponechajte si dostatok miesta na brzdenie. Keď sú cesty zasnežené a šmykľavé, počíta sa každá sekunda.
  • Nešpliechajte: Ak na ceste stojí voda a musíte prejsť veľkou mlákou, jazdite cez ňu pomaly a udržiavajte vysoké otáčky na nízkom prevodovom stupni. Keď budete za mlákou, odskúšajte brzdy.
  • Používajte nízke prevodové stupne: Na snehu a klzkých cestách môžete dosiahnuť lepší záber kolies, keď zaradíte nižší prevodový stupeň. Ak uviaznete na ľade, vyšší prevodový stupeň vám môže pomôcť uviesť vozidlo do pohybu.
  • Zvoľnite: Jemnejšia a plynulejšia obsluha plynového a brzdového pedála a riadenia pomáha predchádzať strate kontroly nad vozidlom.
  • Nepodliehajte panike: Ak dostanete šmyk na ľade, snehu alebo mokrej vozovke, jemne natočte riadenie v smere šmyku. Takže ak sa zadná časť vozidla šmýka doľava, natočte riadenie doľava a vyhnite sa prudkému brzdeniu.

_____________________________ 

O spoločnosti Ford Motor Company

Ford Motor Company je globálna spoločnosť so základňou v meste Dearborn v americkom štáte Michigan. K jej hlavným oblastiam podnikania patrí projektovanie, výroba, marketing, predaj a servis komplexného radu osobných automobilov, nákladných vozidiel, SUV a elektrifikovaných vozidiel značky Ford, ako aj luxusných vozidiel značky Lincoln. Zároveň poskytuje aj finančné služby prostredníctvom spoločnosti Ford Motor Credit Company a aktívne sleduje nové príležitosti na rozšírenie svojho podnikania investíciami do oblastí elektrifikácie, autonómneho riadenia a mobility. Spoločnosť Ford má približne 201 000 zamestnancov po celom svete. Viac informácií o spoločnosti Ford, jej produktoch a spoločnosti Ford Motor Credit Company nájdete na internetovej stránke www.corporate.ford.com

Spoločnosť Ford of Europe sa zaoberá výrobou, predajom a servisom vozidiel značky Ford na 50 individuálnych trhoch a má približne 54 000 zamestnancov vo svojich podnikoch s plnou majetkovou účasťou. Celkovo pre spoločnosť pracuje približne 69 000 ľudí, ak sa zarátajú aj podniky s účasťou iných spoločností a nekonsolidované podniky. Okrem spoločnosti Ford Motor Credit Company prevádzkuje spoločnosť Ford Europe divíziu Ford Customer Service Division a 24 výrobných závodov (16 podnikov s plnou majetkovou účasťou alebo konsolidovaných podnikov s účasťou iných spoločností a 8 nekonsolidovaných podnikov s účasťou iných spoločností). Do Európy boli prvé automobily značky Ford privezené v roku 1903, teda v tom istom roku, v ktorom bola spoločnosť Ford Motor Company založená.

O programe Ford Driving Skills for Life

Spoločnosť Ford of Europe od roku 2013 vyčlenila milióny eur prostredníctvom svojho uznávaného programu DSFL. Na bezplatných, praktických kurzoch sa vyučuje rozpoznávanie nebezpečenstva, ovládanie vozidla a zvládanie rýchlosti a priestorová orientácia. Program tiež poukazuje na riziká spojené s rozptyľovaním pri používaní sociálnych médií.

Späť
Naše otváracie hodiny nemusia byť také, na aké ste si už zvykli.