Servis
Objednať sa na servis
Jazda
Testovacia jazda
Akcie
Aktuálne akcie

Novinky FORD ~ Postavte sa na to

16.11.2016 Novinky FORD

?

Postavte sa na to! Inteligentné zariadenie, ktoré sa dostane tam, kam autá nemôžu, je jedným z mnohých zamestnaneckých vynálezov, ktoré majú zlepšiť mobilitu

  • Elektrická pojazdná plošina Carr-E, skladacia elektrická trojkolka TriCiti a samonakladací elektrický invalidný vozík eChair – to sú traja finalisti súťaže zamestnancov spoločnosti Ford v oblasti inovácií.
  • Do celopodnikovej súťaže pod názvom Last Mile Mobility Challenge prihlásili zamestnanci spoločnosti Ford z celého sveta vyše 600 návrhov elektrických osobných asistenčných zariadení na zlepšenie prepravy ľudí či tovaru v mestských oblastiach.
  • Počet zamestnancov spoločnosti Ford prihlasujúcich návrhy už dosiahol rekordnú úroveň a očakáva sa, že rok 2016 bude rekordný aj z hľadiska počtu prihlásených vynálezov.

AACHEN, 3. novembra 2016 – Inovatívny systém osobnej prepravy, ktorý sa ľahko zmestí do batožinového priestoru vozidla, kde je zvyčajne uložené rezervné koleso, je jedným z finalistov súťaže spoločnosti Ford. Úlohou bolo vytvoriť riešenia mobility budúcnosti pre mestá, ktoré by pomohli ľuďom s dopravou na „poslednom kilometri“ ich cesty.

Prepravný systém sa volá Carr-E a vyvinul ho Kilian Vas, systémový inžinier spoločnosti Ford, ktorý pôsobí v nemeckom Kolíne nad Rýnom. Jeho vynález je jedným zo 633 návrhov na riešenie osobnej mobility, ktoré predložili zamestnanci spoločnosti Ford v rámci celopodnikovej súťaže Last Mile Mobility Challenge. Ich úlohou bolo vymyslieť elektrické osobné asistenčné zariadenie, ktoré by pomohli zlepšiť dopravu v oblastiach, kde nie je povolené alebo praktické používanie automobilov, a ktoré by zároveň pomohlo ľuďom dostať sa do cieľa cesty z miesta, kde nechali zaparkované svoje vozidlo.

Carr-E dokáže prepravovať ľudí aj predmety s hmotnosťou až 120 kg. Dojazd má 22 kilometrov a jeho najvyššia rýchlosť dosahuje 18 km/h. Toto inovačné dopravné riešenie sa dostalo do užšieho výberu finalistov súťaže v inováciách spolu so zariadením TriCiti – skladacou elektrickou trojkolkou, ktorú možno poľahky upraviť na nákupný vozík, prepravný vozík alebo golfový vozík, a konceptom s názvom eChair – čo je elektrický invalidný vozík, ktorý možno autonómne naložiť do vozidla.

„Pravda je taká, že musíme znovu vynájsť koleso, aby sme našli nové spôsoby mobility,“ hovorí Vas. „Pri vývoji zariadenia Carr-E ma inšpirovalo rozšírenie automobilky Ford na spoločnosť vyrábajúcu automobily a zároveň pôsobiacu v oblasti mobility, no súčasne si uvedomujem, ako rýchlo sa rozrastajú mestá a že presúvať sa v ich prostredí bude čoraz komplikovanejšie. Chcel som preto vytvoriť zariadenie, ktoré uľahčí mobilitu v mestách a vnesie do nej viac zábavy.“

Vas pri tvorbe vynálezu Carr-E spolupracoval so svojím kolegom Danielom Harim a vedúcim pracovníkom Uwem Wagnerom, ako aj s dizajnérmi spoločnosti Ford of Europe a špecialistami na prototypy z nemeckej výskumnej univerzity RWTH Aachen. Jeho štvorkolesové zariadenie má slúžiť ako doplnok k používaniu automobilu a pomáhať ľuďom dochádzajúcim do miest v záverečnom úseku ich cesty, konkrétne medzi parkovacím miestom, kde odstavia svoje motorové vozidlo, a konečným miestom určenia.

Carr-E je možné používať aj na prepravu ťažkých predmetov. Používateľ jednoducho položí prepravovaný predmet na zariadenie, a potom už len sleduje elektronický vysielač, ktorý má pri sebe.

Ďalším sľubným riešením je zariadenie s názvom TriCiti, ktoré vyvinula trojica autorov James Neugebauer, Torsten Gerhardt a Robert Spahl, všetci z divízie spoločnosti Ford of Europe pre architektúru automobilov. Ich vynález je taktiež určený na to, aby slúžil ako pojazdné zariadenie a zároveň ako všestranný prepravný asistent. Toto skladacie prepravné riešenie možno poľahky prispôsobiť na prepravu nákupu alebo predmetov, ako sú napríklad golfové vaky, a ľahko sa dá prevážať v prostriedkoch verejnej hromadnej dopravy, alebo uložiť do automobilu. TriCiti má dojazd 30 kilometrov a dosiahne najvyššiu rýchlosť 20 km/h.

Zariadenie s názvom eChair vyvinuli Gunther Cuypers, Robin Celis a David Longin – inžinieri z testovacej dráhy spoločnosti Ford pri belgickom meste Lommel. Ich vynález predstavuje ľahký elektrický invalidný vozík so samonakladacím riešením, ktorý má priniesť väčšiu nezávislosť osobám s obmedzenou pohyblivosťou.

„Inovácie a prelomové riešenia sú rovnako podstatou toho, ako naši inžinieri premýšľajú, ako tomu bolo v čase, keď Henry Ford prvý raz začal s transformáciou toho, ako sa prepravujeme,“ hovorí Walter Pijls, vedúci Odboru riadenia inovácií pre mobilitu v spoločnosti Ford of Europe. „Osobné asistenčné zariadenia pomôžu ľuďom rýchlo a ľahko prekonávať posledné kilometre cesty a môžu im tiež pomáhať s prepravou ťažkých predmetov, ktoré nedokážu odniesť sami.“

Očakáva sa, že nárast inovačnej činnosti v spoločnosti Ford – ktorá sa meria podľa počtu podaných zlepšovacích návrhov – dosiahne v roku 2016 podnikový rekord, a prekoná tak minuloročný rekord, ktorý predstavoval vyše 6 000 podaných návrhov. Od začiatku roku 2015 predložilo svoj prvý zlepšovací návrh viac ako 3 500 vynálezcov nováčikov, čím automobilka zaznamenala rekordný počet jednotlivcov, ktorí prišli s inovačným nápadom.O spoločnosti Ford Motor Company

Ford Motor Company je globálnym lídrom v odvetví automobilového priemyslu a mobility so základňou v meste Dearborn v americkom štáte Michigan. Spoločnosť má približne 203 000 zamestnancov a 62 výrobných závodov po celom svete a k jej hlavným oblastiam podnikania patrí projektovanie, výroba, marketing a servis komplexného radu osobných automobilov, nákladných vozidiel a SUV značky Ford, ako aj luxusných vozidiel značky Lincoln. V záujme rozširovania svojho obchodného modelu spoločnosť aktívne sleduje aj nové príležitosti s investíciami do oblasti elektrifikácie, autonómnych vozidiel a mobility. Ford poskytuje aj finančné služby prostredníctvom spoločnosti Ford Motor Credit Company. Viac informácií o spoločnosti Ford a jej produktoch na celom svete nájdete na internetovej stránke www.corporate.ford.com.

Spoločnosť Ford of Europe sa zaoberá výrobou, predajom a servisom vozidiel značky Ford na 50 jednotlivých trhoch a má približne 53 000 zamestnancov vo svojich podnikoch s plnou majetkovou účasťou. Celkovo pre spoločnosť pracuje približne 68 000 ľudí, ak sa zarátajú aj podniky s účasťou iných spoločností a nekonsolidované podniky. Okrem spoločnosti Ford Motor Credit Company prevádzkuje spoločnosť Ford Europe divíziu Ford Customer Service Division a 24 výrobných závodov (16 podnikov s plnou majetkovou účasťou alebo konsolidovaných podnikov s účasťou iných spoločností a osem nekonsolidovaných podnikov s účasťou iných spoločností). Do Európy boli prvé automobily značky Ford privezené v roku 1903, teda v tom istom roku, v ktorom bola spoločnosť Ford Motor Company založená. Výroba v Európe sa začala v roku 1911.

Späť

Galéria k článku