Servis
Objednať sa na servis
Jazda
Testovacia jazda
Akcie
Aktuálne akcie

Novinky FORD ~ Nový Focus s pokročilými asistenčnými technológiami

31.10.2018 Novinky FORD

Organizácia Euro NCAP pochválila úplne nový Ford Focus za pokročilé asistenčné technológie pre vodiča

  •  Organizácia Euro NCAP označila adaptívny tempomat so systémom Stop & Go, systém rozpoznávania dopravných značiek a systém udržiavania vozidla v jazdnom pruhu v novom modeli Ford Focus ako „vyvážené“ a „intuitívne“.
  • Spoločnosť Ford bola pozvaná na prvé podujatie organizácie, aby po predstavení sofistikovaného nového modelu Focus zdôraznila výhody technologických asistentov vodičovi.
  • Model Focus získal začiatkom tohto roka od Euro NCAP 5-hviezdičkové ocenenie bezpečnosti. Medzi ostatné technológie patrí systém prevencie nárazov s funkciou rozpoznávania chodcov a cyklistov a asistent riadenia pri úhybnom manévri.

KOLÍN NAD RÝNOM, Nemecko, 18. októbra 2018 – Sofistikované technológie v úplne novom modeli Ford Focus boli navrhnuté tak, aby bola jazda ešte komfortnejšia, menej náročná a bezpečnejšia. Nezávislá organizácia Euro NCAP ako skúšobný orgán nárazových testov ich ocenila po vôbec prvom podujatí na hodnotenie automatizovanej jazdy, ktorú hostila organizácia pre mobilitu ADAC v nemeckom Penzingu.

Ford Focus, ktorý začiatkom tohto roka získal od Euro NCAP 5-hviezdičkové hodnotenie bezpečnosti, získal ocenenie od organizácie ako súčasť novej iniciatívy zameranej na lepšie porozumenie spotrebiteľov o výhodách pokročilých technologických asistentov vodičovi.

Focus bol zvolený za testovacie vozidlo potom, ako sa do výbavy dostalo širšie spektrum pokročilých technologických asistentov vodičovi než v prípade akéhokoľvek vozidla značky Ford v minulosti. Vo vozidle sú tri radary, dve kamery a 12 ultrazvukových snímačov. Technológie Ford Co-Pilot360 zdokonaľujú ochranu, jazdu a parkovanie.

Euro NCAP hodnotila adaptívny tempomat so systémom Stop & Go, systém rozpoznávania dopravných značiek a systém udržiavania vozidla v jazdnom pruhu, ktoré sú dostupné pre model Focus. Tieto technológie pomáhajú vozidlu udržiavať bezpečný odstup od vozidla vpredu a znižovať stres počas dlhých ciest tým, že udržiavajú vozidlo v strede jazdného pruhu. Okrem toho dokážu prispôsobiť rýchlosť vozidla podľa zákonných obmedzení, pretože okrem informácií z palubného navigačného systému sledujú aj dopravné značky popri ceste a na nadzemných portáloch.

„Kľúčovou výzvou je vývoj systémov, ktoré vodiča informujú o všetkých situáciách a zaisťujú mu absolútnu kontrolu nad vozidlom. Úplne nový Focus má vo výbave „ko-pilota“, ktorý vám kryje chrbát, ale nikdy neodvedie vašu pozornosť od vykonávanej úlohy“, povedal Thomas Lukaszewicz, manažér pre autonómne riadenie v spoločnosti Ford of Europe, ktorý sa tiež zúčastnil panelovej diskusie na podujatí.

Testy vykonané pre podujatie na hodnotenie automatizovaného riadenia obsahovali vyhodnotenie reakcií vozidla pri približovaní sa k pomalšie sa pohybujúcim, stojacim a brzdiacim vozidlám, ako aj reakcie na vozidlá, ktoré vošli do premávky alebo ju opustili, ďalej podporu riadenia a udržiavanie v jazdnom pruhu pri vyhýbaní sa prekážke na ceste pred vozidlom a podporu riadenia a udržiavanie v jazdnom pruhu pri jazde cez zákrutu v tvare S.

Nový Ford Focus podľa zistení ponúka dobrú rovnováhu medzi podporou vodiča a zachovaním plnej kontroly nad vozidlom, pričom zároveň vzniká malé riziko, že sa vodič bude nadmerne spoliehať na technológie.

Organizácia Euro NCAP tiež posudzovala, ako efektívne dokáže používateľská príručka pre Focus vysvetliť funkcie systémov a úlohu vodiča počas jazdy. Technologických asistentov vodičovi v modeli Focus pochválila ako jednoduchých a intuitívnych.

„Ford Focus obsahuje veľmi vyvážený balík technologických asistentov vodičovi, ktorí dokážu zvýšiť bezpečnosť jazdy a zároveň zabezpečiť, aby vodič zostal pozorný a pripravený náležite zasiahnuť v prípade núdze,“ povedal Michiel van Ratingen, generálny tajomník organizácie Euro NCAP.

Medzi ďalších sofistikovaných technologických asistentov vodičovi, ktorí podporujú zákazníkov v novom modeli Focus, patria:

  • Asistent riadenia pri úhybnom manévri, ktorý pomocou radaru a kamery zaznamenáva pomalšie sa pohybujúce a stojace vozidlá vpredu a poskytuje podporu riadenia, aby vodič dokázal manévrovať okolo prekážky pri hroziacej zrážke.
  • Systém prevencie nárazov s funkciou rozpoznávania chodcov a cyklistov, ktorý dokáže zaznamenať ľudí na ceste pred vozidlom alebo v jeho blízkosti, prípadne ľudí, ktorí môžu križovať dráhu vozidla. Ak systém zistí hroziacu nehodu a vodič nereaguje na upozornenia, systém automaticky aktivuje brzdy. Dokáže zaznamenať aj cyklistov a funguje v tme využitím svetla zo svetlometov.
  • Systém adaptívneho predného osvetlenia Ford so systémom prediktívneho osvetlenia zákrut a osvetlenia podľa značiek vopred upravuje svetelný lúč svetlometov a zaisťuje maximálnu viditeľnosť pred zákrutou, križovatkou alebo kruhovým objazdom.

Nový Focus sa v celej Európe predáva ako päťdverový hatchback, kombi a vo vybraných krajinách ako štvordverový sedan. V ponuke je komplexná modelová zostava, ktorá obsahuje štýlový Focus Trend a Titanium, športový Focus ST-Line a luxusný Focus Vignale. Prvý crossover Focus Active bude k dispozícii neskôr počas tohto roka.

Viac informacii - TU 

_____________________________

O spoločnosti Ford Motor Company

Ford Motor Company je globálna spoločnosť so základňou v meste Dearborn v americkom štáte Michigan. K jej hlavným oblastiam podnikania patrí projektovanie, výroba, marketing, predaj a servis komplexného radu osobných automobilov, nákladných vozidiel, SUV a elektrifikovaných vozidiel značky Ford, ako aj luxusných vozidiel značky Lincoln. Zároveň poskytuje aj finančné služby prostredníctvom spoločnosti Ford Motor Credit Company a aktívne sleduje nové príležitosti na rozšírenie svojho podnikania investíciami do oblastí elektrifikácie, autonómneho riadenia a mobility. Spoločnosť Ford má približne 201 000 zamestnancov po celom svete. Viac informácií o spoločnosti Ford, jej produktoch a spoločnosti Ford Motor Credit Company nájdete na internetovej stránke www.corporate.ford.com. 

Spoločnosť Ford of Europe sa zaoberá výrobou, predajom a servisom vozidiel značky Ford na 50 individuálnych trhoch a má približne 54 000 zamestnancov vo svojich podnikoch s plnou majetkovou účasťou. Celkovo pre spoločnosť pracuje približne 69 000 ľudí, ak sa zarátajú aj podniky s účasťou iných spoločností a nekonsolidované podniky. Okrem spoločnosti Ford Motor Credit Company prevádzkuje spoločnosť Ford Europe divíziu Ford Customer Service Division a 24 výrobných závodov (16 podnikov s plnou majetkovou účasťou alebo konsolidovaných podnikov s účasťou iných spoločností a 8 nekonsolidovaných podnikov s účasťou iných spoločností). Do Európy boli prvé automobily značky Ford privezené v roku 1903, teda v tom istom roku, v ktorom bola spoločnosť Ford Motor Company založená. Výroba v Európe sa začala v roku 1911.

Späť