Servis
Objednať sa na servis
Jazda
Testovacia jazda
Akcie
Aktuálne akcie

Novinky FORD ~ Meníte sa za volantom na Zombie?

27.11.2018 Novinky FORD

Meníte sa za volantom na zombie? „Spací oblek“ od spoločnosti Ford ukáže, že ospalí vodiči jazdia rovnako nebezpečne ako opití ľudia

 

  • Spoločnosť Ford upozorňuje na nebezpečenstvo jazdy, keď je človek unavený – hlavný faktor až pri pätine dopravných nehôd – využíva pri tom špeciálne navrhnutý „spací oblek.“
  • Pri výskume sa porovnávalo, ako sa prejavuje nevenovanie sa riadeniu pri ospalosti a opitosti. Okuliare pre „spací oblek“ simulujú mikrospánok, pri ktorom ľudia akoby jazdili naslepo.
  • Spoločnosť Ford vyzve mladých vodičov, aby si vyskúšali „spací oblek“ ako súčasť bezplatného tréningového programu pre vodičov s názvom Driving Skills for Life.

Bratislava, 27. novembra 2018 – Ak vidíte priateľa alebo svoju polovičku, ako berie kľúče od auta po večernej oslave, ako jeden z mnohých ľudí namietnete alebo sa snažíte danú osobu presvedčiť, aby vám odovzdala kľúče. Ale čo keď priateľ trvá na šoférovaní, aj keď je po dlhom dni unavený?

Únava je hlavnou príčinou 1 z 5 dopravných nehôd a podľa odborníkov bdenie dlhšie ako 18 hodín môže obmedziť schopnosti do takej miery, ktorá je porovnateľná s prekročením povoleného množstva alkoholu v mnohých krajinách.

Spoločnosť Ford si objednala vývoj „spacieho obleku“, ktorý umožňuje zažiť pocit oslabujúceho účinku únavy. Dopravné nehody sú hlavnou príčinou smrti mladých ľudí a spoločnosť integruje školenie s oblekom do svojho programu Driving Skills for Life (DSFL), ktorý je určený pre mladých vodičov od 17 do 24 rokov.

„Ak šoférujete unavení, riskujete jazdu ako zombie – stávate sa nebezpečným pre seba, pre spolujazdcov a pre všetkých na ceste v okolí,“ povedal Dr. Gundolf Meyer‑Hentschel, výkonný riaditeľ inštitútu Meyer‑Hentschel Institute, ktorý vyvinul „spací oblek“. „Mladí ľudia veľmi často podliehajú „úmyselnému nedostatku spánku“ – nútia sa zostať bdelí, aby stihli reagovať na rušný spoločenský život, mohli dlho pracovať a študovať na skúšky.“

Súčasťou obleku sú aj špeciálne okuliare, ktoré simulujú extrémne vyčerpanie vrátane mikrospánku – nekontrolovateľnú odpoveď na únavu. Následkom mikrospánku môžu osoby za volantom šoférovať naslepo 10 sekúnd a viac, niekedy s otvorenými očami. Počas tohto času prejdú aj stovky metrov a neskôr si na to nedokážu spomenúť.

Po pripojení k aplikácii pre smartfóny možno okuliare nastaviť tak, aby simulovali vypnutie mozgu, takže vodič na pol sekundy vlastne nevidí nič pred sebou. Intervaly sa následne predlžujú až na 10 sekúnd. Pri oblečení spolu so špeciálne navrhnutou čiapkou, vestou, popruhmi na ramená a členky – s celkovou hmotnosťou vyše 18 kilogramov – celkový efekt vytvorí náhľad na mieru obmedzenia unavených vodičov. V USA spôsobujú väčšinu nehôd z ospalosti osoby s vekom do 25 rokov.

„Odhodlali sme sa zvýšiť povedomie o jazde v ospalosti a „spací oblek“ predstavuje dokonalý spôsob predvedenia,“ povedal Jim Graham, manažér programu DFSL spoločnosti Ford. „Mnoho ľudí bolo vďačných, že priateľ alebo člen rodiny sa dobrovoľne rozhodol, že bude v noci šoférovať. Ale fakt, že nepil, neznamená, že dokáže bezpečne jazdiť, keďže zostal celú noc hore a je vyčerpaný.“

Takže čo by ste mali urobiť, ak si myslíte, že ste príliš unavení na šoférovanie? Podľa doktora Gundolfa Meyer-Hentschela je najlepší postup takýto:

  • Zastavte vozidlo, hneď ako to bude bezpečné.
  • Vypite kofeínový nápoj a na 20 minút si pospite.
  • Zobudíte sa osviežení a pripravení znovu vyraziť na cestu. (Ak nie, potom je pravdepodobne čas nájsť inú cestu domov alebo do cieľa.)

_____________________________ 

O spoločnosti Ford Motor Company

Ford Motor Company je globálna spoločnosť so základňou v meste Dearborn v americkom štáte Michigan. K jej hlavným oblastiam podnikania patrí projektovanie, výroba, marketing, predaj a servis komplexného radu osobných automobilov, nákladných vozidiel, SUV a elektrifikovaných vozidiel značky Ford, ako aj luxusných vozidiel značky Lincoln. Zároveň poskytuje aj finančné služby prostredníctvom spoločnosti Ford Motor Credit Company a aktívne sleduje nové príležitosti na rozšírenie svojho podnikania investíciami do oblastí elektrifikácie, autonómneho riadenia a mobility. Spoločnosť Ford má približne 201 000 zamestnancov po celom svete. Viac informácií o spoločnosti Ford, jej produktoch a spoločnosti Ford Motor Credit Company nájdete na internetovej stránke www.corporate.ford.com. 

Spoločnosť Ford of Europe sa zaoberá výrobou, predajom a servisom vozidiel značky Ford na 50 individuálnych trhoch a má približne 54 000 zamestnancov vo svojich podnikoch s plnou majetkovou účasťou. Celkovo pre spoločnosť pracuje približne 69 000 ľudí, ak sa zarátajú aj podniky s účasťou iných spoločností a nekonsolidované podniky. Okrem spoločnosti Ford Motor Credit Company prevádzkuje spoločnosť Ford Europe divíziu Ford Customer Service Division a 24 výrobných závodov (16 podnikov s plnou majetkovou účasťou alebo konsolidovaných podnikov s účasťou iných spoločností a 8 nekonsolidovaných podnikov s účasťou iných spoločností). Do Európy boli prvé automobily značky Ford privezené v roku 1903, teda v tom istom roku, v ktorom bola spoločnosť Ford Motor Company založená.

O programe Ford Driving Skills for Life

Spoločnosť Ford of Europe od roku 2013 vyčlenila milióny eur prostredníctvom svojho uznávaného programu DSFL. Na bezplatných, praktických kurzoch sa vyučuje rozpoznávanie nebezpečenstva, ovládanie vozidla a zvládanie rýchlosti a priestorová orientácia. Program tiež poukazuje na riziká spojené s rozptyľovaním pri používaní sociálnych médií.

Späť

Galéria k článku