Servis
Objednať sa na servis
Jazda
Testovacia jazda
Akcie
Aktuálne akcie

Novinky FORD ~ Ford predstavil vyspelé, športové a úsporné nové SUV Kuga

08.04.2016 Novinky FORD

?so systémom SYNC 3, ktorým rozširuje ponuku vozidiel v Európe

  • Nové SUV Ford Kuga debutuje s intuitívnym systémom konektivity SYNC 3, funkciou parkovania bez používania rúk súbežne s inými vozidlami a rozšíreným systémom aktívneho brzdenia Active City Stop.
  • Technologicky vyspelá Kuga je jedným z piatich úplne nových alebo prepracovaných vozidiel Ford, ktoré budú v nadchádzajúcich troch rokoch konkurovať v priestore vozidiel SUV a crossoverov.
  • Odvážny a športový exteriér prináša novú lichobežníkovú mriežku chladiča, nové svetlomety so svetlami na denné svietenie LED a tiež nové farby karosérie – sivú Guard Grey a žiarivý medený odtieň Copper Pulse.
  • Nový 1,5-litrový vznetový motor TDCi s výkonom 120 k by mal priniesť nižšiu spotrebu. Inteligentný pohon všetkých kolies od spoločnosti Ford zvyšuje priľnavosť kolies, najmä na klzkom povrchu.
  • Interiér s dôkladným remeselným vypracovaním prináša jednoduchšie ovládače a vyššiu mieru pohodlia v podobe vyhrievaného volantu. Systém adaptívneho predného osvetlenia upravuje lúče svetlometov modelu Kuga tak, aby osvetľovali okolitý priestor.

Viac informácii - TU

BARCELONA 20. februára 2016 –BARCELONA 20. februára 2016 – Spoločnosť Ford Motor Company predstavila dnes nový model Kuga. Ako jedno z najobľúbenejších športových úžitkových vozidiel (SUV) v Európe ponúka zákazníkom vo svojej prepracovanej úprave technologicky vyspelejší, kultivovanejší a športovejší dizajn.

Sofistikovaná nová Kuga bude vybavená technológiami a aktualizovanými funkciami, ktoré vnesú do jazdenia viac jednoduchosti, bezpečnosti, radosti i cenovej dostupnosti. Patrí k nim nový komunikačný a informačno-zábavný systém SYNC 3 od spoločnosti Ford, inovačné asistenčné technológie, ergonomický a pohodlný interiér a tiež nový 1,5-litrový vznetový motor TDCi s výkonom 120 k.

Odvážna a športová nová Kuga má premiéru na Svetovom kongrese mobilných komunikácií v Barcelone. Z technologických noviniek prinesie tiež handsfree technológiu kolmého parkovania od spoločnosti Ford, ktorá pomôže vodičom parkovať bez používania rúk v priestoroch súbežne s inými vozidlami, ďalej rozšírenú verziu systému predchádzania nárazom pri nízkych rýchlostiach Active City Stop a systém adaptívneho predného osvetlenia od spoločnosti Ford, ktorý zaisťuje optimálnu viditeľnosť pri slabom osvetlení. K ďalším dômyselným technológiám patria výklopné dvere batožinového priestoru a technológia Inteligentného pohonu všetkých kolies od spoločnosti Ford.

„Nová Kuga ponúka špičkové nové funkcie a technológie, ktoré pomôžu vodičom zostať na cestách v spojení, pohodlí, bezpečí a zachovať si štýl," uviedol Joe Bakaj, viceprezident spoločnosti Ford of Europe pre vývoj produktov. „Sofistikovaný nový dizajn dodal Kuge svieži a moderný vzhľad, zatiaľ čo systém SYNC 3 umožňuje vodičom komunikovať so svojím vozidlom a pripojenými zariadeniami takým jednoduchým spôsobom, ktorý by sa ešte pred pár rokmi zdal nemožný."

Novú Kugu a väčšie SUV Edge uvedie americká automobilka na trh tento rok. Minulý rok uviedla modernizovanú verziu modelu EcoSport. Spoločnosť Ford posilňuje svoju ponuku vozidiel SUV v súlade s predpoveďami analytickej spoločnosti IHS, podľa ktorých sa predaj v segmente SUV zvýši do roku 2020 na 27 percent v rámci všetkých predaných vozidiel v Európe.

Nová Kuga a Edge patria medzi päť úplne nových alebo prepracovaných vozidiel značky Ford, ktoré budú v nadchádzajúcich troch rokoch konkurovať v priestore vozidiel SUV a crossoverov.

Kuga stála na čele expanzie automobilky Ford v oblasti vozidiel SUV v Európe, kde sa začala predávať v roku 2008. V roku 2015 jej predaj stúpol na rekordných 102 000 kusov – čo je nárast o 19 percent v porovnaní s rokom 2014*. Spoločnosť Ford očakáva, že v roku 2016 v Európe po prvý raz prekoná hranicu 200 000 predaných SUV – čo by bol v porovnaní s rokom 2015 nárast o viac než 30 percent.

„Ford prináša rad vozidiel SUV pre Európu, ktoré ponúkajú štýlový dizajn, dynamiku osobného automobilu a dômyselné technológie, aké si zákazníci želajú," uviedol Bakaj. „Dopyt po SUV je väčší než kedy predtým a spoločnosť Ford rozširuje svoj sortiment tak, aby dokázala ponúknuť všetko od robustných modelov so skutočnou všestrannosťou až po športové modely určené pre mestský životný štýl."

SYSTÉM SYNC 3 - Viac info

Nový Ford Kuga umožní vodičom ovládať funkcie audiosystému, navigácie a klimatizácie plus pripojené inteligentné telefóny pomocou jednoduchých hlasových príkazov, ktoré sa viac podobajú konverzačnej forme jazyka, a to prostredníctvom nového systému konektivity SYNC 3 z vlastnej dielne automobilky. Spoločnosť Ford vychádzala z viac ako 22 000 pripomienok a poznatkov, ktoré získala z výskumných kliník a prieskumov s úmyslom vytvoriť z novej verzie systém s maximálnou orientáciou na zákazníka.

Systém SYNC 3 prináša rýchlejší výkon, zjednodušené príkazy a podporuje päť ďalších jazykov.** Jednoduchým stlačením tlačidla a vyslovením vety „Potrebujem kávu", „Potrebujem benzín" alebo „Potrebujem zaparkovať" môžu vodiči nájsť v okolí najbližšie kaviarne, čerpacie stanice a parkoviská, ale aj železničné stanice, letiská či hotely.

Osempalcovú dotykovú obrazovku systému SYNC 3 v modeli Kuga môžu vodiči obsluhovať rovnakým spôsobom, ako používajú inteligentné telefóny. Nové rozhranie má väčšie tlačidlá, ktorými sa ľahšie manipuluje, a po prvý raz podporuje ovládacie gestá pomocou pohybu palca a ukazováka.

Používatelia telefónov značky iPhone si môžu aktivovať systém Apple CarPlay – inteligentnejší, a bezpečnejší spôsob používania vášho telefónu iPhone vo vozidle. Vodičom umožňuje telefonovať, počúvať hudbu, posielať a prijímať textové správy, získavať informácie o trasách optimalizované pre aktuálnu dopravnú situáciu, a ešte oveľa viac, pričom po celý čas sa môžu koncentrovať na cestu pred sebou. Majitelia zariadení s operačným systémom Android™ si môžu aktivovať systém Android Auto™. Vďaka nemu majú vo vozidle prístupné aplikácie a služby, ktoré už poznajú a majú radi, ako napríklad Google Search, Mapy Google či Google Play, a to všetko bezpečnejším a jednoduchším spôsobom optimalizovaným pre používanie v aute. Softvér možno aktualizovať bezdrôtovo cez pripojenie Wi-Fi.

Systém SYNC 3 prináša zákazníkom aj SYNC AppLink – systém s hlasovým ovládaním aplikácií pre mobilné telefóny, ktoré možno hlasom aktivovať zo sedadla vodiča. Systém po prvý raz obsahuje aj aplikácie MyBoxMan, HearMeOut, predpoveď počasia AccuWeather, hudobnú aplikáciu Cadena Ser a rádio Los 40 Principales.

„Či už máte cestou do práce chuť na svoje ranné kapučíno, alebo pokrývate náklady na cestu prepravou balíka, systém SYNC 3 uvádza do života novátorské spôsoby pripojenia na cestách," hovorí Christof Kellerwessel, hlavný inžinier elektronických a elektrických systémov spoločnosti Ford of Europe. „Systém SYNC 3 je navrhnutý tak, aby dopĺňal moderné smartfóny: má intuitívnu osempalcovú dotykovú obrazovku, lepšie rozumie prirodzenej reči, je rýchlejší a ponúka čitateľnejšie grafické rozhranie."

Dômyselná technológia pre zjednodušenie parkovania

Nový Ford Kuga uľahčí zákazníkom jazdu i parkovanie za pomoci dômyselných asistenčných technológií od spoločnosti Ford. Poloautonómna technológia aktívneho parkovacieho asistenta, ktorú si minulý rok objednala do modelu Kuga takmer polovica zákazníkov, je v najnovšej verzii rozšírená o novú funkciu kolmého parkovania. Táto funkcia využíva dodatočné ultrazvukové snímače a stlačením tlačidla umožňuje vodičom nájsť parkovacie miesta súbežné s inými vozidlami ako aj rovnobežne s vozovkou. Technológia sama vmanévruje vozidlo do priestoru, pričom vodič ovláda len plynový a brzdový pedál.

Prídavné senzory zároveň umožňujú činnosť technológiám, ktoré pomáhajú vodičom vo vozidle Kuga pri vychádzaní z parkovacích priestorov:

  • Systém upozornenia na križujúce vozidlá upozorní vodiča cúvajúceho z parkovacieho miesta na vozidlá, ktoré by mu mohli zozadu bezprostredne skrížiť cestu. Systém pracuje na báze radaru v rozsahu 40 metrov a ak zaznamená, že z niektorej strany sa približuje iné vozidlo, vydá tri výstražné signály.
  • Asistent pri vychádzaní z parkovacieho miesta pomáha vodičom pri výjazde z pozdĺžneho parkovacieho priestoru. Keď si vodič zvolil pravú alebo ľavú stranu, systém začne riadiť vozidlo, zatiaľ čo samotný vodič ovláda plynový a brzdový pedál.

Nová Kuga ponúka rozšírenú verziu systému predchádzania nárazom pri nízkych rýchlostiach Active City Stop od spoločnosti Ford, ktorý teraz pracuje pri rýchlostiach do 50 km/h namiesto pôvodného limitu 30 km/h. Systém aktívneho brzdenia Active City Stop využíva senzory umiestnené v prednej časti vozidla, pomocou ktorých vyhľadáva stojace objekty na ceste pred vozidlom, a vopred vytvorí tlak v brzdovom systéme, ak sa vozidlo približuje k objektu príliš rýchlo. V prípade, že vodič nezareaguje, systém zníži krútiaci moment motora a automaticky použije brzdy, aby sa znížil dôsledok nárazu, prípadne aby k nemu vôbec nedošlo.

Najnovšia generácia technológie Ford MyKey umožňuje majiteľom nového modelu Kuga naprogramovať kľúč pre mladších vodičov, v rámci ktorého môžu zablokovať prichádzajúce hovory, obmedziť najvyššiu rýchlosť vozidla, zabrániť deaktivácii asistenčných a bezpečnostných funkcií, stíšiť maximálnu hlasitosť audiosystému alebo vypnúť audiosystém úplne, ak cestujúci nemajú zapnuté bezpečnostné pásy. Rozšírený systém MyKey ponúka viac možností nastavení obmedzovača rýchlosti a funkcie upozornenia na prekročenie rýchlosti.

Štýlová Kuga

Nová Kuga prináša najnovší dizajnový jazyk od spoločnosti Ford, ktorý jej dodáva odvážny a športový vzhľad. Ten má spoločný aj s kompaktným SUV EcoSport a úplne novým veľkým SUV Edge. Veľkú hornú lichobežníkovú mriežku a menšiu spodnú mriežku chladiča lemujú nové elegantné svetlomety, ktorých súčasťou sú aj svetlá na denné svietenie s diódami LED, doplnené štýlovými hmlovými svetlami.

Športový vzhľad dopĺňajú koncové svetlá s novým dizajnom, kým nový rad 17-palcových, 18-palcových a 19- palcových diskov kolies z ľahkých zliatin bude v ponuke v rôznych vyhotoveniach, vrátane úpravy Luster Nickel. Dve nové farby, sivá Guard Grey a žiarivý medený odtieň Copper Pulse, budú v ponuke v rámci celého sortimentu. Zasúvacie ťažné zariadenie s elektrickým ovládaním sa samo automaticky uloží mimo dohľadu pod zadný nárazník, keď sa nepoužíva, takže nová Kuga si zachová svoj športový vzhľad.

Remeselne vypracovaný interiér novej Kugy je teraz kultivovanejší a ponúka cestujúcim ergonomickejší, štýlovejší a pohodlnejší zážitok.

Volant a ovládacie prvky klimatizácie sú ešte intuitívnejšie a majú menej tlačidiel a prepínačov, ktoré sú navyše ľahšie rozpoznateľné, takže sa ľahšie rozlišujú a ovládajú. Volant je v ponuke aj s vyhrievanou kožou, čo zvyšuje komfort v chladnom počasí. Všetky automatické nové modely Kuga budú vybavené radiacimi páčkami na volante, ktoré umožnia vodičom manuálne voliť prevodové stupne, a mať pritom ruky stále na volante.

K používateľskej prívetivosti modelu Kuga prispievajú aj nové komfortné funkcie. Elektronická parkovacia brzda sa bez námahy obsluhuje a uvoľňuje viac úložného priestoru v stredovej konzole, zatiaľ čo ukazovateľ zámku dverí umožňuje vodičom letmým pohľadom zistiť, či sú dvere zamknuté.

Nová Kuga je tiež vybavená výklopnými dverami batožinového priestoru, ktoré možno otvoriť a zatvoriť pokývaním nohy pod zadným nárazníkom. Táto technológia, ktorú si minulý rok objednal do modelu Kuga viac ako každý tretí európsky zákazník, je prínosná najmä pre rodičov, keď chcú pri návrate k vozidlu otvoriť veko batožinového priestoru a nesú na rukách deti, tlačia kočík alebo majú plné ruky nákupných tašiek.

Výkonné a úsporné motory

Na miesto odchádzajúceho 2,0-litrového motora TDCi nastupuje nový 1,5-litrový vznetový motor TDCi s výkonom 120 k, ktorý bude v ponuke s pohonom predných kolies. Spoločnosť Ford chce v ňom pri zachovaní rovnakého výkonu dosiahnuť zníženie spotreby približne o päť percent na hodnotu 4,4 l/100 km a emisie CO2 na úroveň 115 g/km***.

V ponuke bude aj 2,0-litrový vznetový motor TDCi s výkonom 150 k vo verziách s pohonom predných kolies alebo inteligentným pohonom všetkých kolies od spoločnosti Ford, ktoré spotrebujú od 4,7 l/100 km pohonných hmôt a vyprodukujú 122 g/km emisií CO2. Verzia motora s výkonom 180 k a inteligentným pohonom všetkých kolies má spotrebu od 5,2 l/100 km a emisie CO2135 g/km.

Zážihový 1,5-litrový motor EcoBoost od spoločnosti Ford s pohonom predných kolies a vo výkonnostnej verzii 120 k alebo 150 k dosahuje spotrebu 6,2 l/100 km a emisie CO2 143 g/km. Verzia s výkonom 182 k a inteligentným pohonom všetkých kolies spotrebuje najmenej 7,4 l pohonných hmôt na 100 km a vyprodukuje 171 g/km emisií CO2.

Lepší výhľad a bezpečnosť

Najnovšie technológie od spoločnosti Ford a prepracovaná konštrukcia karosérie modelu Kuga prispievajú k lepšiemu výhľadu vodiča na cestu a zvyšujú bezpečnosť samotných cestujúcich ako aj ostatných účastníkov cestnej premávky.

Systém adaptívneho predného osvetlenia od spoločnosti Ford ponúka Kuga po prvý raz. Sleduje okolité svetelné podmienky a automaticky optimalizuje viditeľnosť úpravou sklonu lúča nových bixenónových svetlometov na jedno zo siedmich nastavení v závislosti od rýchlosti vozidla, uhla natočenia volantu a vzdialenosti od objektu pred vozidlom.

Tvarovaná kapota novej Kugy má širšiu, neprerušovanú centrálnu kupolu, ktorá slúži nielen na to, aby dopĺňala jej športový vzhľad, ale obsahuje aj konštrukčné riešenie, ktoré lepšie reguluje deformovateľnosť a pružnosť kapoty, čím sa zvyšuje ochrana chodcov pri dopravnej nehode. Kapota a zadné výklopné dvere batožinového priestoru majú taktiež prepracovaný dizajn, ktorý pri prípadnej zrážke zmierňuje poškodenie drahšie vymeniteľných komponentov.

Nová Kuga ponúka tiež vyspelé technológie od spoločnosti Ford:

  • Inteligentný pohon všetkých kolies od spoločnosti Ford, ktorý upravuje množstvo krútiaceho momentu odoslaného na každé koleso, čím sa optimalizuje ovládateľnosť a trakcia, a to najmä na klzkom povrchu.
  • Automatické zníženie rýchlosti pri prejazde zákrutou, vďaka ktorému sa znižuje riziko straty kontroly v prípade, že vodič vojde do zákruty príliš vysokou rýchlosťou.
  • Vektorové usmerňovanie toku krútiaceho momentu, ktoré umocňuje zážitok z jazdy tým, že na vnútornú časť kolies sa aplikuje menšie množstvo brzdnej sily, a napomôže sa tak trakcii a stabilite v zákrutách.

„Dômyselné technológie ako náš inteligentný pohon všetkých kolies zvyšujú bezpečnosť a dôveru našich zákazníkov," uviedol Bakaj. „Inteligentný pohon všetkých kolies sleduje, ako kolesá vozidla priliehajú k vozovke, a dokáže vykonať potrebné úpravy v priebehu menej než 20 milisekúnd – teda 20-krát rýchlejšie, než trvá jedno žmurknutie."

*Údaje o predaji na 20 hlavných európskych trhoch spoločnosti Ford, kde ju zastupujú Národné predajné spoločnosti. Týchto 20 európskych trhov tvoria krajiny: Rakúsko, Belgicko, Veľká Británia, Česká republika, Dánsko, Fínsko, Francúzsko, Nemecko, Grécko, Maďarsko, Írsko, Taliansko, Holandsko, Nórsko, Poľsko, Portugalsko, Rumunsko, Španielsko, Švédsko a Švajčiarsko.

**Novými jazykmi v systéme SYNC 3 sú čeština, dánčina, nórčina, poľština (vrátane hlasového ovládania) a švédčina (vrátane hlasového ovládania). Nadväzujú na európske jazyky, ktoré už sú v ponuke v systéme SYNC: holandčina, francúzština, nemčina, taliančina, portugalčina, ruština, španielčina, turečtina a britská angličtina.

***Uvedené údaje o spotrebe paliva/energie, emisiách CO2 a dojazde na čisto elektrický pohon sa merajú podľa technických požiadaviek a špecifikácií Nariadení Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 715/2007 a č. (ES) 692/2008 v platnom znení. Údaje o spotrebe paliva a úrovni emisií CO2 sa vzťahujú na verziu vozidla a nie na konkrétne vozidlo. Použité štandardné skúšobné postupy umožňujú porovnanie medzi rôznymi typmi vozidiel a rôznymi výrobcami. Pri konečnej spotrebe paliva/energie, produkcii emisií CO2 a dojazde na čisto elektrický pohon zohrávajú úlohu popri účinnosti využitia paliva aj jazdné návyky vodiča a ďalšie faktory netechnického charakteru. Oxid uhličitý (CO2) je hlavný plyn, ktorý vyvoláva v atmosfére skleníkový efekt a prispieva ku globálnemu otepľovaniu.

Android a Android Auto sú obchodné známky spoločnosti Google Inc.

O spoločnosti Ford Motor Company

Ford Motor Company je globálnym lídrom v odvetví automobilového priemyslu a mobility so základňou v meste Dearborn v americkom štáte Michigan. Spoločnosť má približne 199 000 zamestnancov a 67 výrobných závodov po celom svete a k jej hlavným oblastiam podnikania patrí projektovanie, výroba, marketing, predaj a servis komplexného radu osobných automobilov, nákladných vozidiel, SUV a elektrifikovaných vozidiel značky Ford, ako aj luxusných vozidiel značky Lincoln. Spoločnosť Ford zároveň aktívne sleduje nové príležitosti v oblasti inteligentnej mobility v rámci plánu Ford Smart Mobility, prostredníctvom ktorého sa chce stať lídrom v oblasti konektivity, mobility, autonómnych vozidiel, skúsenosti zákazníkov, ako aj dát a analytiky. Viac informácií o spoločnosti Ford, jej celosvetových produktoch alebo finančnej spoločnosti Ford Motor Credit Company nájdete na internetovej stránke www.corporate.ford.com.??

Spoločnosť Ford of Europe sa zaoberá výrobou, predajom a servisom vozidiel značky Ford na 50 individuálnych trhoch a má približne 53 000 zamestnancov vo svojich podnikoch s plnou majetkovou účasťou. Celkovo pre spoločnosť pracuje približne 68 000 ľudí, ak sa zarátajú aj podniky s účasťou iných spoločností a nekonsolidované podniky. Okrem spoločnosti Ford Motor Credit Company prevádzkuje spoločnosť Ford Europe divíziu Ford Customer Service Division a 24 výrobných závodov (16 podnikov s plnou majetkovou účasťou alebo konsolidovaných podnikov s účasťou iných spoločností a 8 nekonsolidovaných podnikov s účasťou iných spoločností). Do Európy boli prvé automobily značky Ford privezené v roku 1903, teda v tom istom roku, v ktorom bola spoločnosť Ford Motor Company založená. Výroba v Európe sa začala v roku 1911.?

Späť

Galéria k článku