Servis
Objednať sa na servis
Jazda
Testovacia jazda
Akcie
Aktuálne akcie

Novinky FORD ~ Ford predstavil úplne nový Focus

16.08.2018 Novinky FORD

Spoločnosť Ford predstavila úplne nový Focus – najinovatívnejší, najdynamickejší a najvzrušujúcejší Fordv histórii

 • Nový rodinný automobil strednej veľkosti Ford Focus je štýlovejší a ponúka viacpriestoru než kedykoľvek predtým. Jeho nové výrazné verzie zahŕňajú luxusný FocusVignale a tiež Focus Active inšpirovaný vozidlami typu SUV.
 • Nové asistenčné technológie pre vodiča uľahčujú jazdu v hustej premávke, poskytujúlepšiu viditeľnosť v tme a zároveň dokážu vozidlo zaparkovať po jednoduchom stlačenía podržaní tlačidla, prípadne predísť nehode.
 • Nový Focus ponúka najviac zábavy za volantom spomedzi všetkých vozidiel strednejveľkosti a navyše aj viac pohodlia než doteraz. K tomu prispievajú voliteľné jazdnérežimy a vyspelé technológie zavesenia kolies.
 • Voliteľné možnosti pripojenia a informačno-zábavného systému zahŕňajú zabudovanýmodem FordPass Connect, funkciu bezdrôtového nabíjania, systém SYNC 3
  s dotykovým displejom a ovládaním hlasovými povelmi, ako aj audiosystém B&O PLAY.

KOLÍN NAD RÝNOM, Nemecko, 25. júna 2018 – Nový Ford Focus prináša záujemcom o rodinné vozidlá strednej veľkosti viac štýlu, priestoru a vyspelých jazdných technológií nežkedykoľvek predtým.

Konštruktéri spoločnosti Ford vyvinuli v úzkej spolupráci so zákazníkmi nový päťdverový Focushatchback a tiež praktickejší Focus kombi v osobitých verziách, z ktorých každá má svojuvlastnú osobnosť – vrátane štýlovej verzie Focus Titanium, športovej Focus ST-Line a luxusnejFocus Vignale. Nový crossover Focus Active ponúka robustný štýl inšpirovaný vozidlami typuSUV, čo zahŕňa väčšiu svetlú výšku, strešné nosiče a dodatočné obloženie karosérie.

Nový Focus okrem toho prináša komplexný rad vyspelých jazdných technológií, ktoré vodičomuľahčujú jazdu v hustej premávke, poskytujú lepšiu viditeľnosť v tme a zároveň dokážu vozidlozaparkovať po jednoduchom stlačení a podržaní tlačidla, prípadne predísť nehode.

„Náš úplne nový Ford Focus je vrcholom technológie a príťažlivosti vo svojom segmente,“povedal Joe Bakaj, viceprezident pre vývoj produktov v spoločnosti Ford of Europe. „Príležitosťpostaviť úplne nové auto celkom od začiatku sa neobjavuje často. Tejto príležitosti sme sachopili oboma rukami, aby sme vyvinuli to najlepšie cenovo dostupné rodinné auto strednejveľkosti.“

Športový a priestranný

Nový Focus má vďaka svojej športovej siluete najlepšie aerodynamické vlastnosti vo svojejtriede. Jednotlivé verzie tohto športového a dynamického vozidla s dlhou kapotou a robustnýmizadnými bokmi sa navzájom odlišujú jedinečnými prvkami, ako sú napríklad lesklé hliníkovédetaily v exteriéri verzie Vignale, veľký spojler a otvorené prieduchy v prednej časti verzie ST-Line či kontrastné strieborné nájazdové kryty vpredu a vzadu vo verzii Active.

V interiéri zasa prevládajú jednoduché, čisté línie, expresívne materiály a plynulo zapracovanépovrchy, vďaka čomu je cestovanie v modeli Focus teraz ešte príjemnejšie. Predné dvere ponovom plynulo prechádzajú do prístrojovej dosky a vytvárajú obklopujúci efekt. Materiály mäkkéna dotyk zasa navodzujú dojem vyššieho luxusu.

Dizajn spotrebiteľských výrobkov vyššej triedy sa odráža na leštených sklených a brúsenýchpovrchoch. Medzi jedinečné prvky a materiály patrí povrchová úprava s jemnou štruktúroudreva a luxusná koža vo verzii Vignale, športové efektné detaily z uhlíkových vláken a červenéprešívanie vo verzii ST-Line a robustnejšie, textúrované materiály a povrchy vo verzii Active.

Nový Focus navyše poskytuje viac miesta pre cestujúcich aj batožinu. Vzdialenosť medziprednými a zadnými kolesami sa predĺžila o viac ako 5 centimetrov, čo zaručuje cestujúcim nazadných sedadlách najviac miesta v oblasti kolien. Prínosom pre všetkých cestujúcich je širšíinteriér – vzadu pribudlo 6 centimetrov na úrovni pliec. Dojem priestrannosti navyše umocňuje ajdizajn zadných dverí. Okná na dverách sa natiahli viac dozadu, takže navodzujú pocit väčšejotvorenosti, zatiaľ čo otvárateľné panoramatické strešné okno vpúšťa do kabíny viac svetla.

Do batožinového priestoru nového Focusu kombi sa zmestí veľká klietka na psa aj bezsklopenia zadných sedadiel. Navyše sa doň ľahko dostanete. Vďaka funkcii bezdotykovéhootvárania stačí na otvorenie dverí batožinového priestoru jednoduchý pohyb kopnutia pod zadnýnárazník. Okrem toho sa zjednodušil aj postup sklopenia zadných sedadiel – teraz sa sklopia užpo jednoduchom potiahnutí spínača v batožinovom priestore.

Technológie, ktoré dodávajú istotu

Jazda s modelom Ford Focus na diaľniciach, v hustej premávke a v mestách je teraz ľahšia nežkedykoľvek predtým. Prispievajú k tomu vyspelé asistenčné technológie pre vodiča, ktorézvyšujú jazdný komfort a bezpečnosť a uľahčujú riadenie.

Adaptívny tempomat na udržiavanie primeraného odstupu od vozidla vpredu teraz zahŕňa tietosystémy:

 • Systém Stop & Go umožňuje úplne zastaviť v hustej premávke. Ak zastavenie trvá dlhšieako 3 sekundy, vodič môže stlačiť tlačidlo na volante alebo zošliapnuť plynový pedál a rozbehnúť sa.
 • Systém rozpoznávania dopravných značiek dokáže prispôsobiť rýchlosť vozidla podľa zákonných limitov, pretože sleduje dopravné značky obmedzenia rýchlosti a využíva informácie z palubného navigačného systému.
 • Systém udržiavania vozidla v jazdnom pruhu pomáha znižovať stres počas dlhých ciest tým, že vozidlo zostane v strede jazdného pruhu.

Systém adaptívneho predného osvetlenia Ford so systémom prediktívneho osvetleniazákrut a osvetlenia podľa značiek po prvýkrát vopred upravuje svetelný lúč svetlometov
a zaisťuje maximálnu viditeľnosť pred zákrutou, križovatkou alebo kruhovým objazdom.Pomocou dopredu nasmerovanej kamery monitoruje značenie jazdného pruhu až 65 metrovpred vozidlom a zaznamenáva dopravné značky kruhového objazdu, STOP a prednosti v jazde. Nový Focus okrem toho ponúka aj diaľkové svetlá bez oslňovania, ktoré zabraňujúnáhodnému oslneniu ostatných vodičov a pomáhajú osvetliť väčšiu časť cesty v noci.

Focus je tiež prvým vozidlom Ford v Európe, ktoré ponúka jeden z najjasnejších a najväčších projekčných displejov (HUD) na trhu, vďaka čomu môže vodič neustále sledovať cestu vpredu– užitočné informácie sa premietajú do jeho zorného poľa.

A aktívny parkovací asistent 2 ešte viac uľahčuje parkovanie. Ovláda radenie prevodovýchstupňov dopredu a dozadu, plynový a brzdový pedál a aj riadenie – a automaticky navedievozidlo na kolmé alebo pozdĺžne parkovacie miesto iba o 1,1 metra dlhšie než samotné vozidlo.Vodič môže ovládať pohyb vozidla jednoduchým zaradením neutrálnej polohy a podržanímjediného tlačidla na stredovej konzole.

Medzi ďalšie technológie, ktoré pomáhajú vodičom modelu Focus predchádzať nehodám a odpútaniu pozornosti, patrí systém prevencie nárazov s funkciou rozpoznávania chodcova cyklistov, asistent riadenia pri úhybnom manévri, systém monitorovania mŕtveho uhlaso systémom upozornenia na križujúce vozidlá, širokouhlá spätná kamera, systémvýstrahy pred jazdou v protismere a systém brzdenia po nehode.

Spomeňte si, keď ste absolvovali vodičský test, ako veľmi ste sa museli sústrediť nabezpečnosť na ceste. Jazda je stále náročná – len sme si zvykli na tlak. Technológie ako Stop& Go a systém udržiavania vozidla v jazdnom pruhu znižujú požiadavky na vodičov, aby samohli sústrediť, boli menej stresovaní a sebaistejší za volantom,“ povedal Helmut Reder, riaditeľglobálneho radu vozidiel C spoločnosti Ford of Europe.

Výkonný a citlivý

Nový Focus prináša najviac zábavy za volantom spomedzi všetkých rodinných vozidiel strednejveľkosti. Dokonale prepracované nezávislé zavesenie zadných kolies je prvýkrát v ponuke
s technológiou nepretržitého riadenia tlmenia (CCD), ktorá každé 2 milisekundy monitoruje a zásahy do riadenia a brzdenia, aby mohla upraviť reakcie tlmenia pre skvelú kvalitu jazdy. Táto technológia okrem toho dokáže zaznamenať výmole a znižuje nepohodlie cestujúcich. Všetky modely Focus tiež disponujú možnosťou voľby jazdných režimov, ktoré upravujú charakter vozidla podľa jazdnej situácie.

Zákazníci si môžu vybrať z ponuky motorov:

 • oceňovaný 1,0-litrový zážihový motor Ford EcoBoost s výkonom 85, 100 a 125 koní – vďaka vylepšeniam dosahuje spotrebu paliva od 4,7 l/100 km a emisie CO2* na úrovni 107 g/km,
 • nový 1,5-litrový zážihový motor Ford EcoBoost s výkonom 150 a 182 koní – dosahuje spotrebu paliva od 5,3 l/100 km a emisie CO2 na úrovni 121 g/km, 
 • nový 1,5-litrový vznetový motor Ford EcoBlue s výkonom 95 a 120 koní – dosahuje spotrebu paliva od 3,5 l/100 km a emisie CO2 na úrovni 91 g/km,
 • silný 2,0-litrový vznetový motor Ford EcoBlue s výkonom 150 koní – dosahuje spotrebu paliva od 4,4 l/100 km a emisie CO2 na úrovni 114 g/km.

Okrem toho si zákazníci môžu vybrať niektorú z manuálnych šesťstupňových prevodoviek, ktoréponúkajú hladké radenie a kultivovaný chod, prípadne novú osemstupňovú automatickúprevodovku, ktorá sa dokáže prispôsobiť rôznym štýlom jazdy a zaručuje dokonale hladkéradenie v tom najvhodnejšom okamihu.

Lepšie funkcie pripojenia

Nový Focus prináša európskym zákazníkom technológiu zabudovaného modemu FordPassConnect, čím sa vozidlo premení na mobilný prístupový bod Wi-Fi s možnosťou pripojenia až 10zariadení. Modem FordPass Connect podporuje aktualizácie Live Traffic pre navigačný systéma pomocou mobilnej aplikácie FordPass umožňuje vodičom jednoducho vyhľadať vozidlo narozľahlých parkoviskách nákupných centier, skontrolovať množstvo paliva, zamknúť a odomknúť vozidlo na diaľku či ho dokonca diaľkovo naštartovať.**

S novou bezdrôtovou nabíjacou podložkou pre kompatibilné smartfóny sa vodiči môžu zbaviťspleti nabíjacích káblov na stredovej konzole, pričom zariadenia môžu počas nabíjania zostaťpripojené k systému komunikácie a zábavy SYNC 3 cez rozhranie Bluetooth. Systém SYNC 3 cez rozhranie Bluetooth. Systém SYNC 3 umožňuje vodičom ovládať funkcie audiosystému, navigácie, klimatizácie a pripojených smartfónov pomocou gest priblíženia a posunutia na 8-palcovom dotykovom displeji a pomocou jednoduchých hlasových povelov, pričom je kompatibilný s funkciami Apple CarPlay a Android AutoTM. S novým audiosystémom B&O PLAY s výkonom 675 wattov si cestujúci užijú hudbuv maximálnej miere. Možno ju prehrávať cez FordPass Connect alebo zo smartfónu.

„Focus je stredobodom nášho záujmu v Európe už dve desaťročia. So svojím dizajnom,technológiami a zábavou pri jazde zhmotňuje všetko, čo majú naši zákazníci radi na značkeFord,“ povedal Steven Armstrong, viceprezident skupiny a prezident spoločnosti Ford MotorCompany pre Európu, Stredný východ a Afriku. „Rodinné vozidlá strednej veľkosti si minulý rokukrojili takmer pätinu z predaja v Európe. Focus ostáva stále rovnako dôležitý pre našuspoločnosť aj našich zákazníkov, a preto sme do vývoja úplne nového modelu investovali toľkoenergie. Stane sa jedným z najlepších vozidiel, ktoré sme kedy vyrábali.“

Verzie s označením Active a Vignale by mali byť v predaji na jeseň 2018.

Technické údaje -TU

Cenník Ford Focus

Cenník Ford Focus kombi

Ďalšie súvisiace správy: Testy EuroNCAP, Head-Up displej, Detekcia výmoľov

Fotografie, videá:  http://focus.fordpresskits.com/

Pozrite si verzie nového Focusu v pohybe

Viac informácii

Prvé dojmy novinárov z medzinárodnej prezentácie:
Autobild.sk
Podkapotou.sk
Auto.sk 

____________________

Android a Android Auto sú ochranné známky spoločnosti Google Inc.

FordPass Connect je voliteľným prvkom výbavy. Zabudovaný modem sa pripojí v momente dodaniavozidla. Môžete sa rozhodnúť, aké údaje povolíte zdieľať. Táto technológia bude v roku 2018 dostupná vovybraných krajinách, pričom ostatné krajiny budú nasledovať v roku 2019.

Prístup k funkcii Live Traffic je bezplatný počas prvých 2 rokov po zakúpení nového modelu Ford sosystémom SYNC 3 s navigáciou, následne bude potrebné zaplatiť licenčný poplatok.

Funkcia Wi-Fi Hotspot (až do 4G) zahŕňa bezplatnú skúšobnú prevádzku bezdrôtového prenosu dát,ktorá sa začína v momente aktivácie a vyprší po 3 mesiacoch, prípadne po prenesení 3 GB dát, podľatoho, čo nastane skôr. Potom je potrebné zakúpiť si predplatné služby spoločnosti Vodafone. Bližšieinformácie o dátových paušáloch nájdete na webových stránkach spoločnosti. Ak chcete využiť výhoduzabudovanej funkcie Wi-Fi hotspot, vozidlo Ford vyrobené v roku 2018 musí byť vybavené príslušnýmhardvérom a vyžaduje sa dátový paušál. Dátové pokrytie a služba nie sú k dispozícii všade a môžu sauplatňovať aj podmienky vášho dátového paušálu, vrátane platných sadzieb za odosielanie správ

* Uvedené hodnoty spotreby paliva/energie, emisií CO2 a dojazdu v elektrickom režime sú odmerané
v súlade s technickými požiadavkami a špecifikáciami nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (ES) č.715/2007 a (ES) 692/2008 v platnom znení. Údaje o spotrebe paliva a emisiách CO2 platia pre variantvozidla, a nie pre jednotlivé vozidlo. Použitý štandardný testovací postup umožňuje vzájomne porovnávaťrôzne typy vozidiel od rôznych výrobcov. Na spotrebu paliva/energie, emisie CO2 a dojazdovú vzdialenosťna elektrický pohon má okrem technických vlastností vozidla vplyv aj štýl jazdy a iné netechnické činitele.CO2 je hlavný plyn vyvolávajúci skleníkový efekt a spôsobujúci globálne otepľovanie.

Od 1. septembra 2017 budú niektoré nové vozidlá typovo schválené podľa skúšobného postupu WLTP(celosvetovo harmonizovaný skúšobný postup pre ľahké vozidlá) podľa smernice (EÚ) 2017/1151
v platnom znení, čo je nový, realistickejší testovací postup na meranie spotreby paliva a emisií CO2. Od 1.septembra 2018 WLTP úplne nahradí nový európsky jazdný cyklus (NEDC), čo je súčasný testovacípostup. Počas vyraďovania postupu NEDC sa spotreba paliva a emisie CO2 podľa WLTP prepočítavajúspäť podľa postupu NEDC. V porovnaní s predchádzajúcimi hodnotami spotreby paliva a emisiami budeexistovať určitá odchýlka, pretože niektoré prvky testov sa zmenili, t. j. to isté vozidlo môže mať rozdielnuspotrebu paliva a emisie CO2.

** V regiónoch, kde to povoľuje zákon. Týka sa modelov Focus s osemstupňovou automatickouprevodovkou.

O spoločnosti Ford Motor Company

Ford Motor Company je globálna spoločnosť so základňou v meste Dearborn v americkom štáteMichigan. K jej hlavným oblastiam podnikania patrí projektovanie, výroba, marketing, predaj a serviskomplexného radu osobných automobilov, nákladných vozidiel, SUV a elektrifikovaných vozidiel značkyFord, ako aj luxusných vozidiel značky Lincoln. Zároveň poskytuje aj finančné služby prostredníctvomspoločnosti Ford Motor Credit Company a aktívne sleduje nové príležitosti na rozšírenie svojhopodnikania investíciami do oblastí elektrifikácie, autonómneho riadenia a mobility. Spoločnosť Ford mápribližne 202 000 zamestnancov po celom svete. Viac informácií o spoločnosti Ford, jej produktoch aspoločnosti Ford Motor Credit Company nájdete na internetovej stránke www.corporate.ford.com.

Spoločnosť Ford of Europe sa zaoberá výrobou, predajom a servisom vozidiel značky Ford na 50individuálnych trhoch a má približne 54 000 zamestnancov vo svojich podnikoch s plnou majetkovouúčasťou. Celkovo pre spoločnosť pracuje približne 69 000 ľudí, ak sa zarátajú aj podniky s účasťou inýchspoločností a nekonsolidované podniky. Okrem spoločnosti Ford Motor Credit Company prevádzkujespoločnosť Ford Europe divíziu Ford Customer Service Division a 24 výrobných závodov (16 podnikov s plnou majetkovou účasťou alebo konsolidovaných podnikov s účasťou iných spoločností a 8nekonsolidovaných podnikov s účasťou iných spoločností). Do Európy boli prvé automobily značky Fordprivezené v roku 1903, teda v tom istom roku, v ktorom bola spoločnosť Ford Motor Company založená.Výroba v Európe sa začala v roku 1911.

Späť

Galéria k článku

Pozrite si naše otváracie hodiny počas lockdownu 🔒