Servis
Objednať sa na servis
Jazda
Testovacia jazda
Akcie
Aktuálne akcie

Novinky FORD ~ Ford predstaví v Ženeve zostavu modelov Ford Performance

07.03.2017 Novinky FORD

Automobilka Ford predstaví v Ženeve zostavu dobre predávaných modelov Ford Performance aj historických vozidiel. Premiéru zažije Ford Fiesta ST budúcej generácie

  • Ford Fiesta ST budúcej generácie – vybavený novým 1,5-litrovým trojvalcovým motorom EcoBoost s výkonom 200 koní – zažije v Ženeve svoju svetovú premiéru ako súčasť výstavy portfólia vozidiel Ford Performance.
  • Po prvýkrát sa v Európe predstaví superauto Ford GT s označením ’66 Heritage Edition. Pretekárske vozidlo Ford GT sa po svojom minuloročnom historickom víťazstve plánuje vrátiť na podujatie 24 hodín Le Mans aj v roku 2017.
  • Predaj výkonných vozidiel značky Ford vrátane modelov Ford Mustang, Focus RS, Focus ST a Fiesta ST stúpol v roku 2016 o 60 percent. Aktuálne sa do predaja dostáva model Mustang v nových verziách Black Shadow Edition a Blue Edition.
  • Kultovými vozidlami vrátane víťaza pretekov Le Mans z roku 1966, Fordu GT 40, oslávi automobilka v Ženeve prepojenie medzi motoristickým športom a svojou tradíciou dostupného výkonu.

ŽENEVA 6. marca 2017 – Spoločnosť Ford na dnes pripravila svetovú verejnú premiéru modelu Ford Fiesta ST budúcej generácie, ktorá sa predstaví na ženevskom autosalóne 2017 po boku doposiaľ najvzrušujúcejšej a najkomplexnejšej ponuky modelov Ford Performance.

Súčasťou modelu Ford Fiesta budúcej generácie je aj nový 1,5-litrový trojvalcový zážihový motor EcoBoost s výkonom 200 koní, ktorý prinesie nevídanú kombináciu výkonu a hospodárnosti. Vozidlo vyvinula divízia Ford Performance v rovnakom inovačnom duchu, ktorý stál za zrodom ultravysokovýkonného superauta Ford GT. Práve to si európska verejnosť môže na ženevskom autosalóne po prvýkrát pozrieť v podobe verzie Ford GT ’66 Heritage Edition.

Ponuka výkonných vozidiel značky Ford pre Európu zahŕňa tiež model Focus ST so zážihovým aj vznetovým motorom, ako aj uznávaný model Focus RS či kultový Ford Mustang. V medziročnom porovnaní dosiahol predaj výkonných vozidiel Ford v januári nárast o ďalších 14 percent po tom, ako v roku 2016 zaznamenal zvýšenie o  60 percent – pokračujúc v trende z roku 2015, keď predaj výkonných vozidiel vyletel nahor o 62 percent.

„Dostupný výkon je ústredným motívom nášho úsilia v rámci spoločnosti Ford,“ povedal Jim Farley, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ spoločnosti Ford of Europe. „Naše modely Ford Performance, počnúc aktívnou aerodynamikou superauta Ford GT až po jazdné režimy našej Fiesty ST budúcej generácie, vyvíjame za pomoci inovácií, ktoré prinášajú zákazníkom na bežných cestách vzrušenie z jazdy typické pre naše pretekárske vozidlá.“  

Ford Performance funguje ako inovačné laboratórium a testovacie zariadenie, ktoré vytvára jedinečné výkonné vozidlá, diely, príslušenstvo a zákaznícke skúsenosti. To zahŕňa vývoj inovácií a technológií v oblasti aerodynamiky, znižovania hmotnosti, elektroniky, výkonnosti pohonných sústav a palivovej úspornosti, ktoré je možné všeobecne zavádzať do ponuky produktov značky Ford.

Fiesta ST budúcej generácie

Tretia generácia modelu Fiesta ST bude úplne prvý model Ford Performance poháňaný trojvalcovým motorom a tiež prvá Fiesta ST s možnosťou voľby jazdných režimov.

Nový 1,5-litrový zážihový motor EcoBoost od spoločnosti Ford bude dosahovať výkon 200 koní, krútiaci moment 290 Nm a predpokladanú hodnotu zrýchlenia z 0 na 100 km/h len 6,7 sekundy. Prispejú k tomu použité inovácie, ako je napríklad nová kombinácia vstrekovania paliva do sacieho kanála a priameho vstrekovania paliva, dômyselný systém preplňovania či nová inovačná technológia vypínania valca, ktorá zaručuje vysoký výkon a skvelú odozvu spolu s nižšou tvorbou emisií CO2.*

Pomocou nových jazdných režimov bude možné nakonfigurovať charakteristiky motora, riadenia a stabilizačných systémov na nastavenia Normal, Sport a Track, a zabezpečiť tak optimálny pôžitok z jazdy. Okrem toho sa upravia aj nastavenia systému elektronického zvýraznenia zvuku a aktívneho ventilu na reguláciu zvuku výfuku. Tým sa zosilní prirodzene športová zvuková kulisa trojvalcového motora a vodič si jazdu ešte viac užije.

„Naša Fiesta ST budúcej generácie je verná filozofii poskytovať najmodernejšie technológie, ktoré vylepšia každý aspekt citlivého podvozka a pohonného systému od tímu Ford Performance,“ povedal Joe Bakaj, viceprezident pre vývoj produktov spoločnosti Ford of Europe. „Vďaka voliteľným jazdným režimom a novému motoru EcoBoost, ktorý prináša nevídanú kombináciu výkonu a hospodárnosti, zaručí nová Fiesta ST doposiaľ najvšestrannejší, najzábavnejší a zároveň najintenzívnejší zážitok z jazdy s týmto modelom.“

Fiesta ST budúcej generácie ponúkne širšiu paletu interiérovej výbavy a viac možností prispôsobenia než kedykoľvek predtým. Na trh sa dostane začiatkom roka 2018, pričom hneď od začiatku si ju zákazníci budú môcť objednať v trojdverovej alebo tiež päťdverovej verzii karosérie.

Cestné a pretekárske vozidlá Ford GT

Ford GT sa v Ženeve predstaví v podobe limitovanej edície Ford GT ’66 Heritage Edition. Tá vznikla na počesť víťazstva značky Ford na pretekoch Le Mans v roku 1966 a ponúkne čierny odtieň karosérie Shadow Black s lesklým alebo matným povrchom so striebornými pruhmi a viditeľnými uhlíkovými vláknami, grafiku čísla 2 na dverách a kapote v bielej úprave Frozen White a 20-palcové jednodielne kované hliníkové disky s lesklým zlatým priehľadným lakom a čiernymi bezpečnostnými maticami.

Všetky superautá Ford GT sú vybavené najmodernejším digitálnym prístrojovým panelom s uhlopriečkou 10 palcov. Na displeji, ktorý sa dá individuálne prispôsobiť, sa zobrazuje text a grafika inšpirovaná automobilovými pretekmi, čo menej odpútava pozornosť vodiča od jazdy. Zobrazenie sa zároveň automaticky mení podľa piatich jedinečných jazdných režimov: režim Normal pre bežnú jazdu, režim Wet pre jazdu na mokrých povrchoch, športový režim Sport, režim Track pre jazdu na okruhu a režim V-Max.

Ford GT poháňa 3,5-litrový motor V6 EcoBoost, ktorý dosahuje podľa SAE menovitý výkon 647 koní a krútiaci moment 746 Nm v rámci špecifikácie pre USA. Vďaka svojej maximálnej rýchlosti 347 km/h je Ford GT najrýchlejším sériovo vyrábaným modelom Ford, aké kedy jazdilo po okruhu. Cestná verzia modelu Ford GT – s architektúrou z uhlíkových vláken a aktívnou aerodynamikou – odzrkadľuje výkon pretekárskeho vozidla Ford GT, ktoré v roku 2016 zvíťazilo na pretekoch 24 hodín Le Mans ako súčasť tímu Ford Chip Ganassi Racing. Predstaví sa aj tu v Ženeve.

Automobilka Ford absolvovala minulý rok svoj historický návrat na preteky Le Mans a odniesla si víťazstvo v kategórii LM GTE Pro vďaka pretekárskemu vozidlu Ford GT – a to presne 50 rokov po jednoznačnej výhre na týchto pretekoch v roku 1966. Navyše začiatkom tohto roka ohlásila, že štyri vozidlá Ford GT sa 17. a 18. júna zúčastnia pretekov 24 hodín Le Mans 2017.

Spoločnosť Ford a skupina LEGO® spojili svoje sily a ponúknu pretekárske vozidlá Ford GT z roku 2016 a Ford GT40 z roku 1966 v rámci exkluzívneho radu modelov LEGO® Speed Champions, ktorého súčasťou budú kultové vysokovýkonné cestné a pretekárske vozidlá.

Vzrušujúca ponuka výkonných vozidiel

Automobilka Ford predala minulý rok v Európe 43 800 výkonných vozidiel vrátane modelov Ford Mustang, Focus RS, Focus ST so zážihovým aj vznetovým motorom a aktuálneho modelu Fiesta ST. V Ženeve predstaví dve nové špeciálne edície modelu Ford Mustang s jedinečným dizajnom a prémiovou špecifikáciou, ktoré sú teraz dostupné pre európskych zákazníkov.

Ford Mustang verzie Black Shadow Edition je možné vybaviť 5,0-litrovým motorom V8 s výkonom 421 koní od spoločnosti Ford, šesťstupňovou manuálnou alebo šesťstupňovou automatickou prevodovkou a jednou zo štyroch farieb karosérie – Platinum White, Triple Yellow, Race Red a Grabber Blue. Súčasťou jedinečného dizajnu karosérie je čierny znak koňa na mriežke chladiča v štýle GT, exkluzívne čierne 19-palcové zliatinové disky s lúčmi v tvare Y, čierne pruhy s efektom rozpustenia, ktoré sa tiahnu pozdĺž výrazných prelisov na kapote a po bokoch karosérie medzi spodnými časťami oblúkov kolies, ako aj čierne znaky 5.0 na predných blatníkoch.

Z verzie Ford Mustang Blue Edition vyžaruje duch klasických modelov Mustang, ktoré sa vyznačovali nápadnými farebnými odtieňmi „Grabber“. Aj toto vozidlo sa môže pochváliť výrazným modrým lakom karosérie Grabber Blue, ktorý ozvláštňujú čierne pruhy s efektom rozpustenia tiahnuce sa stredom kapoty a strechy, ako aj čierne viaclúčové 19-palcové zliatinové disky kolies. Ponuka pohonných sústav zahŕňa 5,0-litrový motor V8 s výkonom 421 koní alebo 2,3‑litrový motor EcoBoost s výkonom 317 koní a šesťstupňovú manuálnu alebo automatickú prevodovku.

„Ford Mustang na európskych cestách s prehľadom vyniká a s novými verziami Black Shadow Edition a Blue Edition pritiahnu majitelia modelu Mustang ešte viac pozornosti,“ povedal Roelant de Waard, viceprezident spoločnosti Ford of Europe pre marketing, predaj a služby. „Špeciálne edície modelu Ford Mustang tvoria už viac ako 50 rokov dôležitú súčasť príbehu vozidla Mustang. Aj európski zákazníci sa teraz môžu stať časťou bohatej histórie špeciálnych edícií tohto kultového automobilu.“

Obidva varianty sú vybavené komunikačným systémom Ford SYNC 3 s 8-palcovou dotykovou obrazovkou, ktorý umožňuje vodičom vyhľadávať kaviarne, čerpacie stanice alebo parkoviská či nájsť železničné stanice, letiská a hotely jednoduchým stlačením tlačidla a vyslovením povelu „I need a coffee“ (potrebujem kávu), „I need petrol“ (potrebujem benzín) a „I need to park“ (potrebujem zaparkovať).

Uznávaný päťdverový hatchback Ford Focus RS ponúka 2,3-litrový zážihový motor EcoBoost s výkonom 350 koní, pohon všetkých kolies od tímu Ford Performance a voliteľné jazdné režimy – vrátane prvého driftovacieho režimu v odvetví, ktorý umožňuje kontrolované pretáčavé driftovanie.

Ford Focus ST má v ponuke zážihový motor EcoBoost s výkonom 250 koní alebo vznetový motor TDCi s výkonom 185 koní a dá sa objednať ako päťdverový hatchback alebo s karosériou kombi.

Motoristické tradície značky Ford

Výkon a pretekanie sú hlboko zakorenené v DNA značky Ford a datujú sa až do obdobia pred 116 rokmi, keď Henry Ford vyhral preteky Sweepstakes Race so svojím pretekársky vozidlom „999“ a porazil Alexandra Wintona, najväčšieho amerického pretekára tých čias.

Ford vystavuje v Ženeve viac ako päťdesiat rokov histórie spoločnosti z oblasti motoristického športu a výkonu, a to prezentáciou vozidiel zo zbierky Ford Heritage Collection, do ktorej patrí napríklad:

  • replika pretekárskeho vozidla Ford GT40 Mk2 z roku 1966, poháňaného 7,0-litrovým motorom V8, ktoré Bruce McLaren a Chris Amon priviedli k víťazstvu na pretekoch 24 hodín Le Mans v roku 1966,
  • replika vozidla Ford Escort Mk1 (víťaza svetového pohára rely Londýn-Mexiko 1970), ktorá bola prestavaná s použitím 1,8-litrového motora Ford Cosworth BDA s výkonom približne 200 koní a v roku 1995 zvíťazila na obnovenom ročníku tejto kultovej rely z roku 1970 za pomoci pôvodného víťazného tímu v zložení Hannu Mikkola a spolujazdec Gunnar Palm,
  • Ford Escort RS Cosworth z roku 1992, homologovaná cestná verzia pretekárskeho vozidla Ford Escort vyrobeného pre svetový šampionát v rely skupiny A, ktorý je vybavený 2,0-litrovým preplňovaným zážihovým motorom s výkonom 230 koní a pohonom štyroch kolies.

Automobilka Ford navyše tento rok oslavuje 50 rokov od uvedenia pretekárskeho vidlicového osemvalca Ford Cosworth DFV (Double Four Valve), ktorý zabezpečil 155 výhier v jednotlivých pretekoch a 12 titulov majstrov sveta Formuly 1 v priebehu 15 rokov, ako aj dve víťazstvá na pretekoch 24 hodín Le Mans – vrátane pretekárskeho vozidla Mirage GR8 z roku 1975, ktoré bude možné vidieť aj v Ženeve.

Tento ľahký, kompaktný a výkonný 3,0-litrový motor, kompletne vyrobený z hliníka, bol navrhnutý tak, aby fungoval ako súčasť podvozka pretekárskeho auta, pričom využíval štyri ventily na valec a dva vačkové hriadele na jeden rad valcov.

Duch inovácie, ktorý stál za vznikom motora Ford Cosworth DFV, je viditeľný aj o 50 rokov neskôr, v motoroch Ford EcoBoost – počnúc úplne novým 1,5-litrovým trojvalcovým motorom EcoBoost až po 3,5-litrový motor V6 EcoBoost s dvomi turbodúchadlami, ktorý priniesol pretekárskemu vozidlu Ford GT víťazstvo na pretekoch Le Mans v roku 2016.  

„Motoristický šport bol vždy hnacou silou inovácie v spoločnosti Ford,“ povedal Dave Pericak, globálny riaditeľ divízie Ford Performance. „V súčasnosti zodpovedá náš globálny tím Ford Performance za vývoj vozidiel od pretekárskeho vozidla Ford GT až po model Fiesta ST budúcej generácie. Vďaka tomu, že spolupracujeme ako jednotný tím, dokážeme každému zákazníkovi ponúknuť viac potešenia z jazdy a všeobecne sprístupniť sofistikované funkcie zvyšujúce výkonnosť vozidiel.“ 

Viac informácií.* Pre tento model ešte nie sú dostupné potvrdené údaje spotreby paliva/energie a emisií CO2. Hodnoty spotreby paliva/energie, emisií CO2 a jazdného dosahu v elektrickom režime sa merajú v súlade s technickými požiadavkami a špecifikáciami smernice Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 715/2007 a nariadenia Komisie (ES) 692/2008 v platnom znení. Spotreba paliva a emisie CO2 platia pre variant vozidla, nie pre konkrétne vozidlo. Používaný štandardný skúšobný postup umožňuje vzájomné porovnanie rôznych typov vozidiel od rôznych výrobcov. Pri určovaní spotreby paliva/energie, emisií CO2 a jazdného dosahu vozidla v elektrickom režime zohrávajú úlohu okrem spotreby paliva samotného vozidla aj iné netechnické faktory, ako je napríklad spôsob jazdy. CO2 je hlavný plyn vyvolávajúci skleníkový efekt a spôsobujúci globálne otepľovanie.

 

O spoločnosti Ford Motor Company

Ford Motor Company je globálnym lídrom v odvetví automobilového priemyslu a mobility so základňou v meste Dearborn v americkom štáte Michigan. Spoločnosť má približne 201 000 zamestnancov a 62 výrobných závodov po celom svete a k jej hlavným oblastiam podnikania patrí projektovanie, výroba, marketing, predaj a servis komplexného radu osobných automobilov, nákladných vozidiel a SUV značky Ford, ako aj luxusných vozidiel značky Lincoln. Spoločnosť Ford zároveň aktívne sleduje nové príležitosti investovaním do oblasti elektrifikácie, autonómnych vozidiel a mobility s cieľom rozšíriť svoje podnikanie. Ford okrem toho poskytuje finančné služby prostredníctvom spoločnosti Ford Motor Credit Company. Viac informácií o spoločnosti Ford a jej produktoch a službách nájdete na internetovej stránke www.corporate.ford.com.

 

Spoločnosť Ford of Europe sa zaoberá výrobou, predajom a servisom vozidiel značky Ford na 50 jednotlivých trhoch a má približne 52 000 zamestnancov vo svojich podnikoch s plnou majetkovou účasťou. Celkovo pre spoločnosť pracuje približne 68 000 ľudí, ak sa zarátajú aj podniky s účasťou iných spoločností a nekonsolidované podniky. Okrem spoločnosti Ford Motor Credit Company prevádzkuje spoločnosť Ford Europe divíziu Ford Customer Service Division a 24 výrobných závodov (16 podnikov s plnou majetkovou účasťou alebo konsolidovaných podnikov s účasťou iných spoločností a osem nekonsolidovaných podnikov s účasťou iných spoločností). Do Európy boli prvé automobily značky Ford privezené v roku 1903, teda v tom istom roku, v ktorom bola spoločnosť Ford Motor Company založená. Výroba v Európe sa začala v roku 1911.

Späť

Galéria k článku