Servis
Objednať sa na servis
Jazda
Testovacia jazda
Akcie
Aktuálne akcie

Novinky FORD ~ Ford pomáha zlepšiť bezpečnosť v mestách

29.11.2018 Novinky FORD

Spoločnosť Ford predstavuje, ako by „veľké dáta“ mohli pomôcť zlepšiť bezpečnosť v mestách – označuje miesta, kde by sa mohli odohrať dopravné nehody v budúcnosti

  • Spoločnosť Ford vyvinula inteligentné riešenie, ktoré by mohlo pomôcť identifikovať lokality, kde sa pravdepodobne vyskytnú dopravné nehody – takže predstavitelia mesta môžu podniknúť preventívne opatrenia.
  • Spoločnosť analyzovala správanie vozidiel v Londýne a zaznamenávala údaje o situáciách počas jazdy, napríklad brzdenie a používanie výstražných svetiel, spolu s hláseniami o dopravných nehodách.
  • Zistenia boli zverejnené v novej interaktívnej Správe s údajmi o meste od spoločnosti Ford, ktorá bola zverejnená dnes a ukázala, ako by spoločnosť mohla pomôcť uľahčiť cestovanie v mestách a zvýšiť bezpečnosť

LONDÝN, 29. novembra 2018 – Konkrétne križovatky alebo úseky ciest sa ukážu byť problematické pre vodičov, cyklistov alebo chodcov často až po nehodách.

Spoločnosť Ford teraz ukázala spôsob, vďaka ktorému by veľké dáta mohli potenciálne pomôcť mestám určiť lokality, na ktorých by sa – v prípade, ak sa nepodniknú žiadne opatrenia – s najväčšou pravdepodobnosťou stali v budúcnosti dopravné nehody. Divízia Ford Smart Mobility sa rozhodla nájsť odpoveď a minulý rok zaznamenala údaje pokrývajúce 1 milión kilometrov a analyzovala správanie vozidiel a vodičov v okolí Londýna.

Spoločnosť sledovala cesty vozidiel v meste a zaznamenávala skutočne podrobné údaje o jazde a jazdných udalostiach, ako je brzdenie, kritickosť brzdenia a dokonca aj použitie výstražných svetiel. Takto identifikovala situácie, pri ktorých takmer došlo k nehodám. Spoločnosť Ford potom porovnala tieto informácie s existujúcimi hláseniami o nehodách a vypracovala algoritmus na určenie pravdepodobnosti vzniku nehôd v budúcnosti.

„Veríme, že naše poznatky môžu využiť milióny ľudí. Dokonca aj veľmi malé zmeny by mohli znamenať veľký rozdiel – možno orezanie stromu, ktorý zakrýva dopravnú značku – či už z hľadiska plynulosti dopravy, bezpečnosti cestnej premávky alebo efektivity,“ povedal Jon Scott, vedúci projektu City Data Solutions oddelenia Ford Smart Mobility.

Táto myšlienka je len jednou z príležitostí identifikovaných v Správe s údajmi o meste od spoločnosti Ford, ktorú dnes na konferencii Financial Times Future of Transport v Londýne zverejnila divízia Ford Smart Mobility. Správa využíva údaje, ktoré boli získané a analyzované so súhlasom účastníkov a obsahuje zistenia z viac ako 15 000 dní používania vozidiel zo 160 pripojených dodávok jazdiacich v meste.* Flotila dodávok najazdila viac ako 1 milión kilometrov, čo je vzdialenosť ekvivalentná 20-násobku obvodu Zeme a obsahuje 500 miliónov dátových bodov.

Spoločnosť Ford sa zaviazala poskytovať inteligentné vozidlá pre inteligentný svet – a každé vozidlo v štúdii bolo vybavené jednoduchým zásuvným zariadením, ktoré zaznamenávalo údaje o jazde a potom ich odosielalo do cloudu na analýzu. Vedci z tímu Global Data Insight a Analytics spoločnosti Ford analyzovali tieto informácie prostredníctvom interaktívneho panelu. Túto technológiu možno používať v akomkoľvek prostredí cestnej premávky, nielen v mestách.

Správa tiež preskúmala ďalšie príležitosti, ako napríklad spôsob, akým by plánovanie doručovania a jazda dodávok s tovarom v skorších úsekoch dňa, t. j. mimo časov špičiek, mohlo byť prínosom pre všetkých účastníkov cestnej premávky a ako by využívanie údajov o jazde mohlo pomôcť pri identifikácii ideálnych miest na nabíjanie elektromobilov.

„Správa s údajmi o meste od spoločnosti Ford je ukážkou, čo v spoločnosti Ford dokážeme urobiť s údajmi o pripojených vozidlách, s inteligentnou infraštruktúrou a našimi analytickými schopnosťami. Vyzývame mestá, aby s nami spolupracovali na spoločnom riešení problémov, a stali sa tak ešte lepšími miestami pre život a prácu,“ povedala Sarah-Jayne Williamsová, riaditeľka divízie Ford Smart Mobility spoločnosti Ford of Europe.

Spoločnosť Ford chápe, že akékoľvek riešenie vychádzajúce z údajov závisí od ochoty vodičov zdieľať svoje údaje, ale domnieva sa, že v situáciách, kde existuje jasný prospech, budú spotrebitelia otvorenejší a podporia takéto služby.

Kompletnú správu vrátane vizualizácie animovaných dát, video rozhovorov s výskumníkmi a metodológiu nájdete na stránke citydatareport.fordmedia.eu.

_____________________________ 

O spoločnosti Ford Motor Company

Ford Motor Company je globálna spoločnosť so základňou v meste Dearborn v americkom štáte Michigan. K jej hlavným oblastiam podnikania patrí projektovanie, výroba, marketing, predaj a servis komplexného radu osobných automobilov, nákladných vozidiel, SUV a elektrifikovaných vozidiel značky Ford, ako aj luxusných vozidiel značky Lincoln. Zároveň poskytuje aj finančné služby prostredníctvom spoločnosti Ford Motor Credit Company a aktívne sleduje nové príležitosti na rozšírenie svojho podnikania investíciami do oblastí elektrifikácie, autonómneho riadenia a mobility. Spoločnosť Ford má približne 200 000 zamestnancov po celom svete. Viac informácií o spoločnosti Ford, jej produktoch a spoločnosti Ford Motor Credit Company nájdete na internetovej stránke www.corporate.ford.com. 

Spoločnosť Ford of Europe sa zaoberá výrobou, predajom a servisom vozidiel značky Ford na 50 individuálnych trhoch a má približne 53 000 zamestnancov vo svojich podnikoch s plnou majetkovou účasťou. Celkovo pre spoločnosť pracuje približne 68 000 ľudí, ak sa zarátajú aj podniky s účasťou iných spoločností a nekonsolidované podniky. Okrem spoločnosti Ford Motor Credit Company prevádzkuje spoločnosť Ford Europe divíziu Ford Customer Service Division a 24 výrobných závodov (16 podnikov s plnou majetkovou účasťou alebo konsolidovaných podnikov s účasťou iných spoločností a 8 nekonsolidovaných podnikov s účasťou iných spoločností). Do Európy boli prvé automobily značky Ford privezené v roku 1903, teda v tom istom roku, v ktorom bola spoločnosť Ford Motor Company založená. Výroba v Európe sa začala v roku 1911.

Informácie o divízii Ford Global Data Insight & Analytics

Divízia Ford Global Data Insight & Analytics (GDI&A) je tím 1 000 vedcov a odborníkov zaoberajúcich sa analýzou údajov. Pomáhajú spoločnosti Ford – a jej zákazníkom – prijímať lepšie rozhodnutia, pretože poskytujú informácie vychádzajúce z evidencie, na základe ktorých možno vykonať rozhodnutia.

Späť

Galéria k článku