Servis
Objednať sa na servis
Jazda
Testovacia jazda
Akcie
Aktuálne akcie

Novinky FORD ~ Ford chráni našu Zem

18.05.2016 Novinky FORD

?Ford intenzívne pracuje na znižovaní svojho vplyvu na životné prostredie?

  • Spoločnosť Ford je prvou automobilkou, ktorá pre svoje vozidlá vyvíja penové a plastové materiály využívajúce zachytený oxid uhličitý; očakáva sa, že využitie nájdu v sedadlách a v motorovom priestore.
  • Penové materiály tvorené až na 50 percent polyolmi na báze CO2 by mohli znížiť mieru využívania ropy o viac ako 272 miliónov kilogramov ročne.
  • Výskumní pracovníci spoločnosti Ford predpokladajú, že nové materiály sa do sériovo vyrábaných vozidiel dostanú v priebehu piatich rokov; medzi budúce ciele patrí vývoj ďalších plastových materiálov využívajúcich zachytený uhlík, ktoré by pomohli znížiť potrebu plastov na báze fosílnych palív.

Ford ako prvá automobilka využíva zachytený CO2 pri vývoji penových a plastových materiálov do vozidiel

BRATISLAVA 18. mája 2016 – Spoločnosť Ford Motor Company je prvou automobilkou, ktorá vytvára a testuje nové penové a plastové komponenty využívajúce ako surovinu oxid uhličitý. Výskumní pracovníci očakávajú, že nové biomateriály sa do sériovo vyrábaných vozidiel Ford dostanú v priebehu piatich rokov.

Pena, tvorená až na 50 percent polyolmi na báze CO2, sa ukazuje ako veľmi sľubná, pretože spĺňa prísne testovacie normy pre automobily. Mohla by sa využívať pri výrobe sedadiel a v motorovom priestore. Potenciálne by tak mohla znížiť použitie ropy o viac ako 272 miliónov kilogramov ročne – čo je množstvo, ktoré by vystačilo pre takmer 35 000 amerických domácností. Pena derivovaná z CO2 okrem toho zníži používanie fosílnych palív vo vozidlách značky Ford a zvýši podiel trvalo udržateľnej peny v rámci globálnej ponuky vozidiel tejto automobilky.

„Ford intenzívne pracuje na znižovaní svojho vplyvu na životné prostredie tým, že obmedzuje používanie plastov a peny na báze ropy,“ povedala Debbie Mielewská, hlavná technická vedúca spoločnosti Ford pre trvalú udržateľnosť. „Táto technológia je vzrušujúca, pretože prispieva k riešeniu zdanlivo neprekonateľného problému – klimatických zmien. Teší nás, že stojíme na čela boja za znižovanie uhlíkových emisií a následkov klimatických zmien.“

Uhlíkové emisie a klimatické zmeny sú zdrojom rastúcich obáv svetových lídrov, keďže každú sekundu sa na celom svete vypustí do atmosféry závratných 1,09 milióna kilogramov CO2. Podľa údajov britskej federácie plastového priemyslu (British Plastic Federation), pripadajú na výrobu plastov takmer 4 percentá svetovej spotreby ropy. Výskumní pracovníci spoločnosti Ford dúfajú, že včasné opatrenia spoločnosti zamerané na inovačné využitie zachyteného uhlíka pomôžu dosiahnuť dlhodobé ciele týkajúce sa spomalenia globálneho otepľovania, ktoré boli nedávno ustanovené v rámci Parížskej dohody OSN.

Výskumní pracovníci už takmer dvadsať rokov úspešne pracujú na vývoji trvalo udržateľných materiálov pre produkty značky Ford. V každom vozidle Ford v Severnej Amerike sa nachádza pena zo sóje. Zadnú stanu rohoží do batožinového priestoru tvorí kokosové vlákno, v tesneniach zrkadiel nájdeme recyklované pneumatiky a sóju, na výrobu kobercov sa využívajú recyklované tričká a džínsovina a z recyklovaných plastových fliaš sa získava textilný materiál REPREVE používaný v modeli F-150 pre rok 2016.

Automobilka Ford začala v roku 2013 spolupracovať s viacerými spoločnosťami, dodávateľmi a univerzitami v snahe nájsť spôsoby využitia pre zachytávaný CO2. Patrí k nim napríklad newyorská spoločnosť Novomer, ktorá používa oxid uhličitý zachytený z výrobných závodov na výrobu inovačných materiálov. Prostredníctvom rôznych premien vyrába spoločnosť Novomer polymér, z ktorého možno vytvoriť viaceré materiály vrátane peny a plastov, ktoré sa ľahko recyklujú.

„Novomer sa teší z priekopníckej práce, ktorú Ford dosiahol s našimi polyolmi Converge® na báze CO2,“ povedal Peter Shepard, generálny riaditeľ spoločnosti Novomer. „Vyžaduje si to odvážne, novátorské spoločnosti, ako je Ford, aby sa nové technológie mohli stať mainstreamovými produktmi.“

Spoločnosť Ford sa teší, že stojí v čele – ako prvý výrobca automobilov, ktorý nastúpil na cestu znižovania uhlíkových emisií. „My v spoločnosti Ford intenzívne vyvíjame nové, trvalejšie udržateľné spôsoby výroby vysokokvalitných produktov, pričom však myslíme aj na ochranu a vylepšenie nášho sveta,“ povedala Mielewská.

Video

Pôvodná správa


O spoločnosti Ford Motor Company

Ford Motor Company je globálnym lídrom v odvetví automobilového priemyslu a mobility so základňou v meste Dearborn v americkom štáte Michigan. Spoločnosť má približne 199 000 zamestnancov a 67 výrobných závodov po celom svete a k jej hlavným oblastiam podnikania patrí projektovanie, výroba, marketing, predaj a servis komplexného radu osobných automobilov, nákladných vozidiel, SUV a elektrifikovaných vozidiel značky Ford, ako aj luxusných vozidiel značky Lincoln. Spoločnosť Ford zároveň aktívne sleduje nové príležitosti v oblasti inteligentnej mobility v rámci plánu Ford Smart Mobility, prostredníctvom ktorého sa chce stať lídrom v oblasti konektivity, mobility, autonómnych vozidiel, skúsenosti zákazníkov, ako aj dát a analytiky. Viac informácií o spoločnosti Ford, jej celosvetových produktoch alebo finančnej spoločnosti Ford Motor Credit Company nájdete na internetovej stránke www.corporate.ford.com.??

Spoločnosť Ford of Europe sa zaoberá výrobou, predajom a servisom vozidiel značky Ford na 50 jednotlivých trhoch a má približne 53 000 zamestnancov vo svojich podnikoch s plnou majetkovou účasťou. Celkovo pre spoločnosť pracuje približne 68 000 ľudí, ak sa zarátajú aj podniky s účasťou iných spoločností a nekonsolidované podniky. Okrem spoločnosti Ford Motor Credit Company prevádzkuje spoločnosť Ford Europe divíziu Ford Customer Service Division a 24 výrobných závodov (16 podnikov s plnou majetkovou účasťou alebo konsolidovaných podnikov s účasťou iných spoločností a osem nekonsolidovaných podnikov s účasťou iných spoločností). Do Európy boli prvé automobily značky Ford privezené v roku 1903, teda v tom istom roku, v ktorom bola spoločnosť Ford Motor Company založená. Výroba v Európe sa začala v roku 1911.

Späť

Galéria k článku