Servis
Objednať sa na servis
Jazda
Testovacia jazda
Akcie
Aktuálne akcie

Novinky FORD ~ EcoSport má policu, ktorá unesie 100-násobok svojej vlastnej hmotnosti

10.01.2018 Novinky FORD

Polička so štruktúrou včelích plástov vyrobená z papiera využíva včelie know-how, aby sa zabezpečili cennosti vodiča 

Bratislava, 9. január 2018. Obyčajný úľ inšpiroval konštruktérov, aby vyvinuli „policu so štruktúrou včelích plástov“ – ľahkú, skrytú poličku v batožinovom priestore, ktorá unesie 100-násobok svojej vlastnej hmotnosti, čo predstavuje vyšší pomer pevnosti k hmotnosti, než má oceľ.

Nastaviteľná polička unesie záťaž viac ako 300 kg – viac, než vážia traja priemerní dospelí muži, aj keď majú oblečenú kompletnú včelársku súpravu – pritom váži menej ako 3 kg. Bola vyvinutá pre úplne nové SUV Ford EcoSport a slúži na skrytie cenností, ktoré môžu byť krehké.

„Príroda je ako jedno veľké inovačné laboratórium a od včiel, termitov až po bobry sú zvieratá tí najlepší svetoví konštruktéri,“ povedala Bettina Veithová, asistentka hlavného konštruktéra modelu Ford EcoSport. „Sila včelieho plástu bez dodatočnej hmotnosti sa už s výhodami využíva v extrémnych aplikáciách, ako sú vesmírne rakety, prúdové lietadlá a superautá, takže plásty sa stali prirodzenou voľbou pri výbere mimoriadne pevnej platformy do batožinového priestoru modelu EcoSport.“

Konštruktéri pri výrobe „poličky zo včelích plástov“ vložili vrstvu buniek podobných plástu z recyklovaného papiera a lepidla na báze vody medzi dve vrstvy ľahkého a odolného sklolaminátu. Riešenie s nízkou hmotnosťou tiež prináša úžitok z hľadiska spotreby paliva.

Predaj SUV vozidiel značky Ford v Európe vlani po prvýkrát prekonal úroveň 200 000 vozidiel. Do konca novembra 2017 spoločnosť predala o 24 percent viac SUV vozidiel vrátane o 12 percent viac kompaktných modelov EcoSport, o 25 percent viac stredne veľkých modelov Kuga a o 94 percent viac veľkých modelov Edge.

Prečítajte si bližšie informácie o štýlovom novom modeli Ford EcoSport, ktorý ponúka výkonné a úsporné zážihové a vznetové motory, inteligentný pohon všetkých kolies a sofistikovaný systém pripojenia SYNC 3.

Súvisiace video - TU

Ecosport už v predaji - cenník

Späť

Galéria k článku